Rakušan Martin Puchwein povede celou skupinu Novartis Group Czech Republic, tedy společnosti Novartis, Sandoz i Alcon na českém trhu. Ve funkci střídá Tubu Albayrak, která byla nově jmenována generální ředitelkou onkologické divize Novartis na rakouském trhu.

Martin Puchwein doposud zastával klíčovou funkci generálního ředitele obchodní jednotky Pharmaceuticals v divizi Innovative Medicines Novartis.  V jejím rámci úzce spolupracoval s ostatními divizemi Novartis Group a prohloubil  svou znalost českého prostředí. V Česku je Novartis také aktivním členem oborové Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), která sdružuje 36 předních farmaceutických společností působících na našem trhu.

Co bude vaším hlavním úkolem na nové pozici?

Prioritou naší společnosti a tedy i mou, je zpřístupňování léčivých přípravků pacientům. Vnímám svou roli tak, že je mým úkolem dohlédnout na to, aby celý náš tým dokázal maximálně efektivně pracovat na splnění této mise a aby k tomu každý člen týmu měl ideální podmínky. Hodně se proto zaměřím na firemní kulturu tak, aby lidé měli dostatek energie, nadšení a podpory ke své práci.    

Jaké jsou vaše první kroky?

Určitě seznámit se s místními podmínkami, s celým týmem a zařídit si lekce češtiny! České zdravotnictví je na dobré úrovni, přesto se těším na diskuzi se všemi našimi externími partnery, s Ministerstvem zdravotnictví, se zdravotními pojišťovnami, s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu a dalšími, abych lépe pochopil, na které části systému zdravotnictví se zaměřit.

Jak silná je česká pobočka v rámci globální skupiny?

Díky centru sdílených služeb, které máme tady v Praze patříme ve skupině mezi TOP 20 zemí. Pokud bychom se bavili pouze o léčivých přípravcích, český trh je malý. I přesto patříme svým výkonem mezi silné pobočky, které doručují stabilní a silný výsledek. Česká republika je pro Novartis důležitou zemí z pohledu klinických hodnocení, do kterých zde ročně investujeme přibližně 200 milionů Kč. Aktuálně zde probíhá více jak 65 klinických hodnocení, díky kterým může 2500 českých pacientů získat přístup ke zcela novým možnostem léčby.

Čím je české servisní zázemí specifické?

V servisním centru pracuje aktuálně přibližně 1200 zaměstnanců a stále rosteme. Toto centrum je specifické v tom, že kromě byznys služeb pro Českou republiku poskytuje servis i všem pobočkám Novartis po celém světě,. Rozšiřujeme poskytované služby v pěti hlavních oblastech – HR, IT, účetnictví, facility managementu a product-lifecycle.

reklama
reklama

Jaký máte vztah k marketingu? Bude ho chtít posilovat?

Marketing je nedílnou a podstatnou součástí našich aktivit. Jsme ve fázi, kdy se snažíme hledat nové cesty a vydáváme se cestou digitálních řešení a online nástrojů. Stále více aktivit přesouváme do této sféry a věřím, že tento trend bude pokračovat. Mění se také vnímání lékařů, mnoho z nich už teď preferuje využívání elektronických nástrojů, sledování přenosů z kongresů online a podobně. Proto měníme také náš přístup k marketingovým nástrojům, abychom lékařům vyšli vstříc.

reklama