Internetový Deník Referendum ohlásil prostřednictvím svých webových stránek personální posílení své redakce o čtyři autory původem z ciziny. Pravidelné denní sloupky budou střídavě psát Vietnamka Thu Thuy Truong, Moldavanka Tania Dumbrava a Linn Thant z Barmy. Kromě nich se členkou reportážního oddělení stává Afghánka Fatima Rahimi

reklama
reklama

Čtveřici nových autorů Deník získal díky grantu ministerstva vnitra pro integraci cizinců v České republice. "Dozvěděl jsem se, že ministerstvo má grantový program integrace cizinců a napadlo mě, že mezi lidmi, kteří přicházejí, jsou i novináři a lidi s publicistickými předpoklady. Mohli bychom jim dát příležitost a navíc pomoci i dalším cizincům, protože skrze jejich psaní se bude o cizincích dozvídat širší česká veřejnost," vysvětlil šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka pro M&M původní myšlenku projektu. Ta podle něj zároveň vznikla ještě před nynější bouřlivou veřejnou debatou o cizincích v České republice.

"Z toho, co se dneska děje, radost nemám. Ale díky tomu věřím, že je tento projekt ještě potřebnější a má ještě větší smysl v tom, že může podobné vášně tlumit a předsudky odbourávat," vysvětluje Patočka.

Deník na svých stránkách už vydal sloupek každého z autorů a zároveň je čtenářům představil v krátkých profilech. Upozorňuje v nich zejména na barmského novináře Linna Thanta, kterého označuje jako živoucí legendu barmské exilové žurnalistiky. Projekt umožnil deníku zaměstnat na částečný úvazek také spolupracovníka redakce Lukáše Senfta, který bude příspěvky zahraničních autorů redakčně připravovat. On sám do Deníku přispívá svými sloupky.

reklama