Společnost Karlovarská Becherovka přebírá v Česku už od října distribuci Absolut vodky, čtvrtého nejprodávanějšího alkoholu na světě.

Majitel Becherovky - francouzský koncern Pernod Ricard, který letos v březnu za více než 5,6 miliardy eur koupil firmu Vin & Sprit, švédského výrobce Absolutky, odchází koncem září ze světové distribuční společnosti Maxxium Worldwide.

Její dceřiná firma Maxxium Czech, které je v Česku druhou největší distribuční společností dovážených lihovin, tak přijde u nás o 12 procent ze svých víc než 1,3miliardových tržeb.

reklama
reklama

Podle šéfa Maxxium Czech Jiřího Štětiny výpadek Absolutky firmu na českém trhu neohrozí. "Budeme usilovat o rozšíření portfolia - o jinou prémiovou značku vodky," vyjádřil se Štětina.

Maxxium Czech se podle Štětiny má od dubna příštího roku stát součástí jednoho z nynějších vlastníků Maxxium Worldwide - koncernu Rémy Cointreau, majitele značek, jako je Metaxa nebo koňak Rémy Martin.

Becherovka se už podle slov své mluvčí Evy Kotýnkové na distribuci Absolut vodky těší.

"Maxxium odvedlo za sedm let distribuce této prestižní značky dobrou práci. My na to navážeme a prodej ještě rozšíříme," vyjádřila se Kotýnková. Becherovka podle ní zveřejní podrobnosti v nejbližších dnech.

Maxxium Czech dodává kromě Absolut vodky do prodejní sítě a barů i značky, jako je řecká Metaxa, likér Jägermeister, bourbon Jim Beam, koňak Rémy Martin, šampaňské Piper Heidsieck, likéry Bols nebo kalifornská vína Gallo.

Pernod Ricard je ročním obratem 6,4 miliardy eur světovou lihovarnickou dvojkou po britském koncernu Diageo.

Absolut vodky se loni prodalo ve světě přes 128 milionů lahví, z toho polovina na trhu ve Spojených státech, které jsou podle agentury Bloomberg největším odbytištěm této lihoviny. Absolut je tak nejprodávanějším alkoholickým nápojem světa po vodce Smirnoff, rumu Bacardi a whisky Johnnie Walker.

Česká Becherovka neuvádí o svých prodejích konkrétní údaje, ale v produkci jí patří na českém trhu, kterému vévodí božkovský Stock, zhruba třetí až čtvrtá příčka.

V Česku vedou v prodejích především nejrůznější fernety, hořké a bylinné likéry i tuzemáky. K rychle rostoucím ale patří právě i vodky. V tuzemsku nejprodávanější značkou je Božkov vodka z produkce Stocku.

Ta dosud vedla v restauracích a barech, ale podle aktuálního šetření agentury AC Nielsen patří Božkov vodce podílem 13 procent i první místo v maloobchodní síti.

reklama