Dodavatelé světelné výzdoby mají žně

Výjimečně úspěšný rok letos prožívají dodavatelé světelné vánoční výzdoby pro města i obchody. Profitují z rostoucí chuti starostů investovat do dekorací i stále se rozšiřující sítě supermarketů, které instalovaly vánoční ozdoby už od začátku listopadu.
Například jedna z největších firem z oboru, MK-mont illuminations, očekává zdvojnásobení svých tržeb v řádu desítek miliónů korun. "Tento rok je neskutečně dobrý. Výroba v našem závodě probíhá v nepřetržitém třísměnném provozu již od srpna. Zakázková náplň ve srovnání s loňskem vzrostla o více než sto procent," mne si ruce jednatel Miroslav Kalina. Podle něj tato firma z Klášterce nad Ohří dosud sílila jen asi o 20 procent ročně, ale loni nabrala již 50 procent.
Víc než dvakrát tolik letos utrží i menší firma Elektrosun. "Nabíráme další zaměstnance," poznamenala spolumajitelka Michaela Šuková.

reklama
reklama

Soutěživost měst

Města neváhají dát do světelných dekorací statisíce až milióny korun. Například Prostějov letos nakoupí ozdoby za rovný milión korun, přerovská radnice investuje 650 tisíc korun. Městskou část Praha 1 zdobí světelné motivy za asi tři milióny korun.
Města tak chtějí nejen poskytnout vánoční atmosféru svým občanům, ale i přilákat turisty. "Soutěživost mezi městy roste. Každé se chce co nejvíce zviditelnit. A když se o něm ví, že se snaží, může mít pak i lepší cestu k dotacím," říká mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.

Nová možnost - pronájem

Letos se poprvé zářící komety nebo hvězdy objeví i na vesnicích, které se svými omezenými rozpočty na to dosud peníze neměly. Některé firmy totiž začaly nabízet dekorace i do pronájmu. Tak například Háj u Duchcova dá pouze 12 tisíc korun ročně za soupravy, které by jej jinak přišly na více než sto tisíc korun.
"Vesnice stárne a potřebujeme sem přilákat mladé rodiny. A proto to tu chceme mít pěkné," říká starosta Karel Drašnar.
Nejrazantněji na nový trh malých obcí vstoupila MK-mont illuminations. "Přihlásilo se už více než sto vesnic a nyní se již uzavírají smlouvy na roky další," řekl její jednatel Kalina. Protože jde o novou věc, pronájmy zatím dělají jen desetinu tržeb firmy.

Trh je již rozdělen

Na českém trhu působí tři větší firmy s vlastní výrobou a celorepublikovou působností. Vedle MK-mont illuminations jsou to podniky S.O.S.Dekorace a Ateliér Maur. Konkuruje jim několik desítek menších regionálních společností. Někdy to mají jako svoji okrajovou činnost obchody s elektromateriálem. Jindy si instalaci samy udělají podniky technických služeb, které jsou většinou vlastněny městem. Jediným velkým exportérem je Ateliér Maur, jehož výtvory zářily už v 600 městech nejen Česka, ale i Slovenska, Německa, Rakouska a Itálie.
Objem trhu specializovaných firem se odhaduje na sumu přes sto miliónů korun. "Trh je již rozdělen a je stabilní," uvedla obchodní ředitelka Ateliéru Maur Věra Lubová.
"Čím více se objevuje vánoční světelná výzdoba ve městech, tím více stoupá zájem zákazníků," míní jednatelka Elektrosun Šuková.
Loni podle ČSÚ vzrostly meziročně dovozy vánočních výrobků o 32 miliónů na 245 miliónů korun. Letos za první tři čtvrtletí stouply o 23 miliónů korun na 133 miliónů.

reklama