Konzole Wii poráží PlayStation 3

Koncern Sony s herní konzolí PlayStation 3 prohrává v nejexponovanějším prodejním čase vánočních svátků souboj přístrojů nové generace. Hráči dávají spíše přednost konkurenčnímu Wii společnosti Nintendo, který je o více než polovinu levnější a jehož ovladač nabízí nový způsob hraní pouze pomocí pohybů hráče.
Sony tak s největší pravděpodobností nesplní svůj cíl, prodat do března 2007 (konec finančního roku) šest miliónů PlayStation 3. Ukazují to výsledky na největším trhu na světě, ve Spojených státech. PlayStation 3 (PS3) zde vstoupila na trh 17. listopadu, do konce měsíce chtěla Sony prodat 400 tisíc nových konzolí. Podle analytické společnosti NPD Group se však v tomto čase podařilo prodat pouze 197 tisíc PS3.
Sony již dříve oznámila, že má problémy s dodávkami některých komponent pro konzoli, zejména Blu-ray disků. "Neexistuje způsob, jak by se Sony podařilo splnit cíl jednoho miliónů prodaných PS3 na americkém trhu do konce roku," uvedl pro Bloomberg analytik Evan Wilson ze společnosti Pacific Crest Securities, "budou čelit potížím s dodávkami minimálně do března 2007."
Na tento termín byl odložen start PS3 na evropském trhu. Ten měl původně proběhnout současně s americkou nebo japonskou premiérou, kvůli nedostatku Blu-ray disků však byl odložen o čtyři měsíce.
Naopak Nintendo zaznamenává úspěchy. O konzoli Wii, která měla premiéru dva dny po PS3, je zájem mezi hráči zejména ve Spojených státech. Do konci listopadu se zde prodalo 476 tisíc přístrojů. Zřejmě se jí tak splní cíl prodat do konce roku čtyři milióny Wii. "Jenom v Austrálii očekáváme odbyt 50 tisíc Wii do 31. prosince," prohlásil prezident Nintenda Satoru Iwata.
"Na rozdíl od Sony má Nintendo dostatek produkčních kapacit," uvedl Etsuko Tamura z analytické společnosti Mizuho Investors Securities.
Podle analytiků je tak pravděpodobné, že se splní odhady firmy ohledně zisků a tržeb v letošním finančním roce. Nintendo předpokládá, že dosáhne zisku 868 miliónů dolarů a tržeb 6,42 miliardy dolarů. Tyto cíle však ještě může narušit výměna některých vadných součástí Wii, například řemínku na zápěstí.
Cena PS3 se v USA pohybuje od 500 do 600 dolarů v závislosti na kapacitě paměti. Wii oproti tomu na stejném trhu stojí 250 dolarů. Výrobní náklady přitom přesahují cenu o několik desítek až stovek dolarů, firmy vydělávají především na předplatném, které hráči platí za hraní na příslušných hráčských portálech.
Do konkurenčního boje se zapojuje i třetí velký hráč na trhu, koncern Microsoft s konzolí Xbox 360. Ta měla premiéru v listopadu 2005. Od té doby se jí prodalo skoro 10 miliónů kusů, z toho přes půl miliónu v letošním listopadu. Aby Microsoft přilákal další hráče ve Spojených státech a Kanadě, rozhodl se prodloužit záruku na bezplatné opravy hardware Xbox 360 z 90 dnů na jeden rok.
V České republice se Xbox 360, podobně jako konkurenční Wii, začal prodávat na počátku prosince. "Před Vánoci jsme do českých obchodu vyexpedovali na tisíc kusů Wii," uvedla Petra Novotná ze společnosti ConQuest Entertainment, která Nintendo zastupuje na českém trhu, přesná prodejní čísla zatím nejsou k dispozici. Údaje o prodeji Xbox 360 se nepodařilo získat ani od české pobočky Microsoftu. Prodejní premiéra PS3 proběhne v České republice, stejně jako ve zbytku evropských států, v průběhu března 2007.

reklama
reklama
reklama