- Čeští wikipedisté mezi sebou o vyznění různých hesel válčí a vedou spory

- Wikipedii považuji za spolehlivý zdroj, říká rektor VŠE Richard Hindls


Česká Wikipedie slaví: internetoví encyklopedisté už sepsali sto tisíc hesel, které si denně prohlédne až 70 tisíc lidí. Co už ale běžný webový konzument nevidí, jsou skryté války, které mezi sebou místní wikipedisté vedou.

Na otevřeném internetovém poli spolu bojují třeba o to, jestli jsou scientologové sekta, nebo ne.

Válka mezi přispěvateli

Wikipedia je světový fenomén - nejen tím, že dnes už je s 10,5 milionu hesel v 250 jazykových verzích největší encyklopedií na světě.

Ale hlavně tím, že hesla může vytvářet kdokoli. A laické nadšenectví dokonce válcuje ctihodné encyklopedisty z povolání. Před pár lety anglická verze Wikipedie ve srovnání s tradiční encyklopedií Britannica prohrála jen velmi těsně. "Wikipedie je svým způsobem zázrak, výjimka v internetovém prostředí potvrzující pravidlo," říká novinář a pedagog Miloš Čermák, který se specializuje na internet. Připomíná ale, že jde trochu o "komunistický podnik", který patří všem a nikomu.

A tak jsou si také ve "wikiprostoru" sice všichni přispěvatelé rovni, ale někteří jsou si přece jen rovnější. "Lidé si dělají naschvály, na wikipedii probíhají revertovací války, kdy se dva přispěvatelé hádají a přepisují si své verze," říká jeden ze správců české wikipedie Petr Kadlec, profesí programátor a také "wikiholik", který encyklopedii edituje tři roky. Správce má speciální kompetence třeba v tom, že může příspěvek vymazat definitivně. Těch je v celém Česku asi dvacet.

Vandalové proti wikipedii

Spory byly třeba už o zmíněné scientology, přispěvatelé se hádali o to, zda má v textu zůstat formulka, že scientologové činí své klienty "závislými" na společenství.

Těžce wikipedisté hledali shodu také nad tím, zda mají o své domovské zemi psát pod heslem "Česko" nebo "Česká republika". V minulosti dokonce došlo k jakémusi převratu, po němž odešel "otec zakladatel" české wikipedie Vít Zvánovec. Chtěl totiž prosadit to, aby se texty psaly pomocí starobylého pravopisu češtiny.

Wikipedie také čelí útokům vandalů. Nadšenci se proti němu brání tím, že sledují rubriku, v níž jsou zaznamenány poslední úpravy. Zatímco zjevné provokace odhalí snadno, věcné chyby se zjišťují těžko. Přes všechny snahy ale dokonce i zakladatel Wikipedie, Američan Jimmy Wales, například varoval studenty, aby Wikipedii brali s rezervou. V Česku má ale Wikipedie dobré jméno i mezi akademiky.

"Beru ji jako jeden z běžných otevřených zdrojů, sám ji používám," říká rektor VŠE Richard Hindls s tím, že citace wikipedie v studentské práci nebere tak, že by snižovala její důvěryhodnost.

Co je wikipedia

- Článek s pořadovým číslem 100 000 na české Wikipedii má název Vlajka Vanuatu. Českou Wikipedii denně navštíví 70 000 uživatelů.

- Wikipedii založil v roce 2001 americký internetový podnikatel Jim Wales.

- Anglická verze Wikipedie překonala hranici 100 000 článků už v roce 2003, dnes má 2,4 milionů příspěvků.

- Wikipedie je dnes na internetu přístupná v 250 jazykových verzích a dohromady čítá 10,5 milionů článků. To z ní činí největší encyklopedii světa.

HN_080624_05a.jpg

reklama