Společnost Telefónica O2 začala dnes vysílat ve své internetové televizi program ČT1 ve formátu s vysokým rozlišením, označovaný jako High Definition (HD). Vysílání je zatím pouze zkušební. V HD kvalitě bude přenášeno kompletní programové schéma, přičemž část obsahu bude na vyšší kvalitu konvertována a část vznikne přímo ve formátu HD, moderní nahrávací technikou s HD technologií.
"Současné HD vysílání v sítích společnosti Telefónica O2 je dílčím experimentálním vysíláním jednoho programu, ČT1. Jde o technický experiment, při němž testujeme a ověřujeme základní technologii. Nejedná se o definitivní vysílání v HD," řekl dnes ČTK mluvčí České televize Martin Krafl. Bližší informace bude moci televize poskytnout poté, co projekt vyhodnotí, dodal. Pro sledování programů ve formátu HD je nezbytný televizní přijímač, který je označen HD ready nebo Full HD.
Podle dřívějších informací Telefóniky O2 celý projekt navazuje na zkušební HD vysílání, které O2 spolu s Českou televizí zkoušela na podzim loňského roku v Brně a které bylo možné vyzkoušet na veletrhu Invex. "Na rozdíl od tohoto omezeného provozu bude současné vysílání možné přijímat pomocí digitální televize O2TV a v lokalitách pokrytých digitální pozemní televizí (DVB-T) v digitální síti společnosti Telefónica O2," uvedl minulý týden mluvčí Telefóniky Martin Žabka.
Svou síť pro zemské digitální vysílání ale zatím firma nespustila. Nutností pro vysílání v HD v síti Teléfoniky je pak použití jiného formátu pro přenos obrazu než v ostatních dvou již spuštěných sítích Radiokomunikací a Czech Digital Group (CDG). Zatímco nyní vysílané programy ČT, Novy a dalších stanic v sítích ČRa a CDG používají formát MPEG-2, pro HD vysílání je nutný formát MPEG-4, který však převážná většina současných set-top boxů pro digitální zemské vysílání neumí přečíst. Systém zkoušeli i další operátoři.
Podle některých odborníků patří vysílání ve vysokém rozlišení budoucnost, protože lidem nabízí mnohem kvalitnější obraz. Také české televize se na HD chystají, například Nova chce od podzimu ve formátu HD natáčet své zpravodajství a v minulosti byly v tomto formátu natočeny i některé seriály, například Pojišťovna štěstí na Nově a Bazén na Primě. V Evropě již začaly vysílat pořady v HDTV například televizní společnosti ProSieben, Premiere nebo BSkyB.

reklama
reklama
reklama