Alibaba technologie v obchodě Guess, Hong Kong

Guess

 

 

 

 

 

 

 

Jana Junová, Dago:

Tento koncept hodnotím velmi kladně. Prodejna je na mě tedy dost tmavá, více bych ji prosvětlila, aby vynikla barevnost oblečení a doplňků. Velmi se mi líbí ukázky variací daného produktu, že si mohu vybrat velikost a barvu. Zároveň kvituji i nenásilnou formu nabídky různých doplňků hodící se ke zvolenému typu oblečení. Jen nevím, jak bude koncept fungovat, když bude zákazníků více a prodlouží se kvůli tomu čekací doba na kabinku.

reklama
reklama

Petr Šimek, Wellen:

Technologie prostě musí pomáhat, a ne být pouze pozlátkem pro zatraktivnění návštěvy. Máme ale ještě dlouhou cestu před sebou, aby vše fungovalo tak, jak si představujeme. A to i ve zcela přecpaném obchodě.

Libor Jordán, Dekor:

Tuto koncepci hodnotím kladně, protože kombinuje moderní technologie typu virtuálního zrcadla s aplikací na smart telefonu. Tyto moderní technologie se budou objevovat v retailu stále více. Propojení odborného módního poradce v podobě digitálních technologií mnoho zákazníků mladší generace uvítá. Ovšem je otázka, jak to přijme starší generace.

London´s Bluebird pop-up, Velká Británie

London Bluebird

Jana Junová, Dago:

Tento koncept se mi nelíbí a nerozumím „zmuchlaným“ igelitům v plastových bednách. Barevně mi prodejna není vůbec příjemná a upřímně - množství žárovek umístěných na stropě prodejny mě děsí.

Petr Šimek, Wellen:

Pop-up je jeden z netradičních, ale důležitých nástrojů, jak je možné v retailu budovat značku. Je škoda, že o něm v České republice můžeme pouze číst v zahraničním tisku. Probuďme se, český zákazník se chce bavit stejně tak, jako ten v UK!

Libor Jordán, Dekor:

Jednoduchá a přehledná koncepce, kdy určitou sterilitu prostředí nenásilně vyvažují translucentní barevné panely s komunikací (včetně komunitní společenské pomoci v podobě zaměstnávání žen v dané oblasti). Zcela jistě na tento pop-up projekt navazovala i kvalitní PR mediální kampaň. Jednotlivé modely oblečení či doplňky jsou prezentovány profesionálně a přehledně. Vytkl bych podlahu a stěny, které jsou obloženy z malých bílých kachliček, což mi připomíná spíše prostor po nějaké bývalé masně než důležitý prvek moderního interiéru pop-up obchodu, i když otevřeného pouze na dočasnou dobu.

Nike by Melrose, USA

NikeLive Melrose NIKEBYMELROSE Interior Wide 1 hd 1600

Nike by Melrose

 

 

 

 

 

Jana Junová, Dago:

Tento koncept mi barevně není vůbec blízký a upřímně, kdyby na vchodových dveřích nebyl znak Nike, tak bych vůbec nepochopila, co vlastně v této prodejně můžu očekávat.

Petr Šimek, Wellen:

Je málo obchodů, které by byly takto lokalizované. Komunitní místo, které žije s lidmi z okolí. Organizuje, baví, představuje, ale hlavně nabízí to, o co je kolem zájem. Nikoli jen plní regály nepotřebným zbožím, které nikoho nezajímá.

Libor Jordán, Dekor:

Hezká ukázka komunitního přístupu obchodní strategie značky. Venkovní komunikace na fasádě jasně sděluje zaměření obchodu. Komerční interiér mi připadá poněkud nudný bez akčnosti, na jakou jsme u Nike zvyklí. Chybí mi více vizuální komunikace v podobě například grafik či jiných POS materiálů, které by prostor oživily, zároveň přinesly další přidanou hodnotu a emoce. Velkorysý volný vnitřní prostor by se dal dle mého názoru lépe využít například na koutek s občerstvením či testovací centrum, kterému bych dal větší prostor než pouze malou laboratoř. Vysoký strop na útulnosti prostředí také příliš nepřidá.

Eobuwie, Polsko

carousel eobuwie01

 

 

Jana Junová, Dago:

Tento koncept se mi líbí ze všech nejvíc. Snoubí se zde současnost s nastupující online dobou. Zákazník si může vyzkoušet zvolenou obuv v útulné části obchodu a následně si přejít k tabletu a vybrat si barvu, typ, velikost i provedení, které mu vyhovuje. Mám ráda otevřený prostor, a tato prodejna je jeho ztělesněním. Díky obrazovkám u vstupu je hned na první pohled patrné zaměření prodejny.

Petr Šimek, Wellen:

Jasná ukázka toho, že kámen nebojuje s pixelem, ale naopak. Milionkrát propraný omnichannel prostě má smysl. Je to současně jediný logický způsob, jak zákazníkům nabídnout jednodušší způsob distribuce. Vyber si to, co ti vyhovuje.

Libor Jordán, Dekor:

Zajímavě řešená obchodní koncepce online a offline prodeje na stejném místě využívající výhod obou přístupů. Při nabídce bot od 450 značek a několika tisíc modelů si lepší řešení lze asi těžko představit. Moderní a vzdušné prostředí zaměřené na praktičnost a funkčnost při tak široké nabídce uspokojí zcela jistě každého. Takové řešení redukuje potřebnou prodejní, zkušební, online objednávací plochu na minimální velikost, což by při tradičním způsobu prezentace a prodeje bylo absolutně nereálné. Kladně hodnotím inovativní obchodní koncepci, i když nevím, zda 450 brandů nepředstavuje již příliš velkou nabídku (špatná orientace zákazníka?). Interiér je řešen jednoduše a jednotlivé sektory splňují funkčnost, která se od nich očekává. Jedinou poznámku mám k řadě obrazovek na úrovní očí po celém obchodě, kde běží komunikace. Může totiž vzhledem k různorodosti klipů působit pro zákazníky rušivě. Pro posouzení by bylo nutné uvedenou prodejnu navštívit.

Sloupek na závěrCo nového na trhu FASHION?

Kateřina Petránková, account director, Ipsos:

Poslední léta byli retaileři pokrokem tlačeni do investování do různých technologií a výzkumů ve svých prodejnách. Od mystery shoppingu přes měření zákaznické spokojenosti po nákupu až po monitoring pohybu zákazníků v prodejně. Majitelé retailových sítí mají k dispozici o svých obchodech mnoho informací, vědí, kolik kusů průměrný zákazník zakoupil, jaká byla průměrná hodnota účtenky, zda jednotlivé prodejny plní nastavená KPI na základě prodejů či spokojenosti zákazníků.

Z výzkumů Ipsosu ale víme, že stále narážíme na stejné nedostatky v plnění prodejního procesu, jakými jsou absence pozdravu, rozloučení nebo třeba chybějící cross-selling.

Jak tedy využít zjištěné informace v momentě, kdy je už máme a chceme za jejich pomoci něco změnit? Stejně jako když při analýze potřeb zjistíme o zákazníkovi všechno, abychom mohli jeho nabídku personalizovat, tak pomocí všech dostupných nástrojů zjistíme veškeré nedostatky a také silné stránky prodejců. V tuto chvíli nám zmíněné technologie pomáhají například při personifikaci mikrotréninků konkrétních lidí na pobočkách.

Aktuálně jsou velmi populární personalizovaná videa. Konkrétnímu člověku přijdou ať už prostřednictvím emailu, či v rámci firemní aplikace v momentě, kdy jeho výsledky v mystery shoppingu za konkrétní sekci výrazně klesnou. Nebo tehdy, když zákazníci při zpětné vazbě opakovaně na něco upozorňují. Výborně tento systém funguje v kategorii fast fashion retail, kde značka disponuje velkým množstvím prodejen a zaměstnanců různých úrovní. Jedná se o takzvaný hybrid mezi individuálním mentoringem a školením, které velmi rychle a efektivně dotyčného upozorní a proškolí, včetně instrukcí, jak na to.

Nenechme se tedy množstvím dostupných dat zahltit, a naopak je využijme pro vzdělávání prodejních sítí. K tomu slouží e-learningové nástroje stejně jako individuální mentoring pro vedoucí a manažery. Ten výborně funguje u luxury fashion nebo made to measure fashion sítí, kde je velká potřeba, aby vedoucí pobočky byl opravdovým lídrem prodejních týmů. 

Pište na: katerina.petrankova@ipsos.com

 

reklama