Za hranicemi byla nejsilnější poptávka ze Slovenska a Německa, kam export českého piva o rostl 14 procent, respektive o 9 procent. Do obou zemí Česko vyvezli více než jeden milion hektolitrů českého piva. Významný, 60procentní nárůst zaznamenal export českého piva do Maďarska a vývozu mimo země EU vévodí Rusko, kam se vloni oproti roku 2017 vyvezlo o 54 procent piva více. 

reklama
reklama

Podle dat svazu však loni rostla i domácí spotřeba, na obyvatele se loni vypilo 141 litru piva, o tři litry více než o rok dříve. Celkový trend domácí spotřeby však v posledních deseti letech stagnuje, uvedla organizace.

Český svaz pivovarů a sladoven si tak rok 2018 pochvaluje, dařilo se ve všech oblastech kromě jediné. Stále se totiž nedaří zastavit trend poklesu prodejů čepovaného piva ve prospěch toho baleného. Aktuální poměr loni činil 36 : 64 a čepované pivo si tak opět pohoršilo o dva procentní body.

„Pokračující přesun konzumace z hospod do domácností je pro nás špatná zpráva. To neprospívá naší pivní kultuře, ani české ekonomice,“ říká František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. „Rostoucí zájem o české pivo v zahraničí nás však těší, stejně jako dobrý výsledek na domácím trhu.“

reklama