Píše se to těžko proto, že čeští diváci mohou přijít o jednoho z nejvytíženějších a nejzábavnějších moderátorů, který se ve zdejším mediálním éteru pohybuje.

Samozřejmě, že by se teď z pohledu lepšolidí z pražské kavárny slušelo se sarkastickým vtipem sebestředného hipstera vyjmenovat, co všechno dělá Jaromír Soukup špatně a jak je hrozné, že ve své televizi dává prostor jen některým politikům. Jenže Jaromír Soukup to z pohledu náročnosti průměrného českého diváka a voliče dělá dobře. A může mít na rozdíl od roku 2009, kdy kandidoval za Demokratickou stranu zelených a získal celých 72 preferenčních hlasů, se svou novou stranu úspěch.

Počítat totiž může s podporou oněch politiků, jimž dává prostor ve své televizi. V tomto případě mezi ně počítáme i prezidenta. A navíc tu má z historie stále živé vzory, které se původně také proslavily jako manažeři televizních stanic a poté skončily alespoň na čas jako evropští poslanci.

To, že mají čeští voliči smysl pro humor, prokázali při volbách v roce 2004, kdy zvolili do Evropského parlamentu Janu Bobošíkovou. Ta byla (pro ty později narozené) hlavní tváří během krize v České televizi na přelomu let 2000 a 2001. Jana Bobošíková tehdy jako ředitelka zpravodajství rozdávala výpovědi těm, co pod ní odmítali makat, a šéfovala svému vlastnímu zpravodajskému týmu, kterému se říkalo bobovize. Za tento výkon a také proto, že jim jí bylo líto, protože kandidovala úplně na všechno, ji pak voliči o tři roky později poslali do Bruselu.

Ve stejném období (asi to bylo tehdy nějak trendy nebo co) jako Jana Bobošíková byl europoslancem také zakladatel a generální ředitel TV Nova Vladimír Železný. Tenkrát někomu vadilo, že si ve svém dosud nedostižném pořadu Volejte řediteli dělá předvolební kampaň. Toho se možná před evropskými volbami dočkáme i s Jaromírem Soukupem, což ale dotyčného bude jen zviditelňovat a bavit.

reklama
reklama

Pořad a politická kariéra Vladimíra Železného Jaromíra Soukupa každopádně fascinovaly natolik, že se jím v roce 2013 nechal nahradit v křesle generálního ředitele TV Barrandov. Ano, mnozí na to už možná zapomněli, ale Vladimír Železný pět měsíců šéfoval Soukupovu televizi, v níž zavedl originálně nazvaný pořad Volejte Železného. To už asi bylo moc i na sebestředného Jaromíra Soukupa. A navíc se při konzultacích se zrcadlem v koupelně přesvědčil, že by to mohl zvládnout sám.

Nyní tedy aktuální šéf TV Barrandov zjistil, že zvládne sám nejen moderovat 11 pořadů včetně toho nejoblíbenějšího pana prezidenta, ale že už sám zvládne vést také stranu a zřejmě (to ještě v tuhle chvíli nevíme) s ní i kandidovat do Evropského parlamentu. Kampaň v podstatě probíhá kontinuálně a není důvod, proč by Jaromír Soukup nemohl někdy v létě odcestovat jako poslanec do Bruselu. Teď ještě budou muset Miloš Zeman s Jaromírem Soukupem vymyslet, jak vybičovat diváky TV Barrandov, kteří berou tamní debatní pořady vážně, aby se zvedli od telky a šli k evropským volbám. Asi bude hodně záležet na počasí. Ale i na tom, jestli diváci TV Barrandov pochopí, že List Jaromíra Soukupa není jen další diskusní pořad.

Autor je editorem magazínu Flowee

reklama