1) Nebuďte součástí Pavlovova experimentu: Vypněte si upozornění

Ruský vědec Ivan Petrovič Pavlov objevil takzvaný podmíněný reflex u psů. Možná to znáte – když zazvonil zvonek, psi začali více slinit. Podobně to funguje i u lidí v podobě zazvonění nebo zavibrováním telefonu. To znamená, že čím méně bude mobil vibrovat, zvonit či na sebe upozorňovat, tím lépe pro vás, protože ve vás nebude vzbuzovat touhu se na něj pořád dívat. 

 2) Mobil jako pevná linka

Nejvíce jsme na telefonu, když ho máme ve své těsné blízkosti. Proto si doma vytvořte místo, kde bude mít váš telefon vlastní prostor. Zkuste si doma z mobilu udělat pevnou linku. Pomůže vám to se na telefonní přístroj méně soustředit a odpoutat se od něj. A také si vytvořte jakousi "bezmobilní zónu". Doporučuji třeba stůl, kde s rodinou jíte, ložnici nebo kupříkladu záchod, kde bude zakázán mobil i jeho používání pro celou rodinu.

3) Využijte volný čas jako inkubátor tvůrčího myšlení

Když se vám podaří si najít chvilku sami pro sebe, zkuste čas využít chytře a neutíkejte hned do zajímavého světa internetu. Pokud v první moment nesáhnete po mobilu, můžete čas využít na přemýšlení, plánovaní nebo jen odpočinek mysli. Získáte čas sami pro sebe, můžete nechat svoji mysl jen tak se toulat nápady a inspiracemi, které při používání telefonu nemohou vyjít ven. Zkuste použít papír s tužkou a zapisovat si všechny nápady či myšlenky na papír, třeba přijdete na něco zajímavého. Dokonce si můžete dovolit nemyslet na nic. 

 4) Dělejte víc věcí, při nichž zapomínáte na používání telefonu

Máte děti? Přátele? Kolegy v práci? Zkuste se někdy vrátit do svých hravých dětských let a zahrajte si nějakou deskovou hru. Rozšiřte svoji dovednost si hrát, vytvářet strategie a sociální vztahy s vaším okolím. Používání telefonu nám totiž snižuje emocionální inteligenci, kreativitu i tvůrčí myšlení. Proto zkuste být součástí skupiny, které se můžete svěřit.

 

reklama
reklama

 5) Mobil je nástroj, ne kamarád

Uvědomte si, že mobil a ostatní přístroje byly vytvořeny, aby rozvíjely náš potenciál a staly se dobrým sluhou. Zkuste si tedy pravdivě odpovědět na tyto otázky: Kolikrát za den otevřete mobil? Kolik času jste na mobilu za týden? Kolik času trávíte s reálným člověkem během týdne? Kolik rozhovorů během týdne vás opravdu pohltilo? Co děláte ve svém volném čase? Pokud máte vysoké číslo u používání technologií a nízké číslo u přátel, tak je dobré se zamyslet nad digitálním detoxem, což v mém podání znamená zamyslet se, jak efektivně využívat technologie, ale nezbláznit se. V dnešní době se nedá internetu a technologiím uniknout, ale můžeme omezit jejich používání tak, abychom byli spokojení, měli výborné reálné vztahy a pracovali efektivně.

Autor je lektor v GrowJOB Institute

reklama