Reklama má sílu a možnosti bojovat proti stereotypům, jak ukazují vítězné listiny kreativních soutěží, také je však umí zdárně potvrzovat. V oblasti stereotypizace starších lidí bohužel v Česku ještě převládá to druhé. Věková skupina 50+ je pro české marketéry ve většině případů stále velmi málo viditelná a nevýznamná. Začínají se však už objevovat kampaně, které padesátníky přímo oslovují a dělají to tak, že je to dokonce ani neuráží. Že by pro podzim života přicházelo jaro?

reklama
reklama

TAK ZJEVNÝ NEPOMĚR

I Marťan, kdyby tu na skok přistál, by viděl ten nepoměr: 80 procent disponibilních zdrojů a bohatství patří lidem starším padesáti let. 90 procent mediálních rozpočtů se ale věnuje lidem ve věku 17 až 37 let. Marketéři raději hromadně sázejí na výchovu mladších - ve víře, že je budou mít pak navždycky. Jakmile člověk překročí padesátku, přestává pro marketing existovat, a přitom tomu není rád. Z výzkumu Gransnet, sociální sítě zaměřené na lidi starší 50 let, vyplývá, že se 78 procent dotázaných cítí být komerční komunikací přehlíženo. Lidé ve věku 50+ by naopak rádi víc utráceli (viz příklady kampaní na straně 13). Byznys ale elegantně nasedá na stereotyp, že stáří znamená společenské odstavení, ne-li přímo konec.

NEUMÍRAJÍ, ZAČÍNAJÍ ŽÍT

Dříve se lidé v padesáti chystali do hrobu, dnes začínají nové životy. Děti jsou z domova, hypotéky splacené, díky lepší zdravotní péči a sebepéči jsou v dobré kondici. Jsou připraveni pořídit si spoustu nových věcí, klidně i dražších, hlavně však kvalitních, aby jim "pár" let vydržely. Cílovka je to úžasná, řekli si před rokem dlouholetý agenturní zaměstnanec Míla Knepr a celoživotní markeťák Roman Straka a založili spolu agenturu pro 50+. Ovšem místo reklamního byznysu řeší spíš to, jak rozbít stereotypy. "Je těžké s kampaněmi na dospělé, jak jim říkáme, prorazit. I tak zjevné potenciály, jakým je dospělými milovaná Nokia (viz další strana), zůstávají nenaplněné, protože se pořád myslí na budoucnost," shrnuje obecně situaci Knepr.

Tento článek je pro web uzamčen.