Po roce a čtyřech měsících skončila rekonstrukce baťovského obchodního domu na náměstí Práce v centru Zlína. Od pátku 9. listopadu už jsou pro zákazníky otevřené prodejny v nejnižších dvou podlažích. Zbytek provozoven, gastro podniky a vyšší poschodí ožijí v následujících týdnech a měsících.

Budova patří Prioru Zlín, ale bude používat původní název Obchodní dům Zlín. Majitel a investor po dohodě s památkáři budově vrátil původní vzhled, pro nějž bylo typické zejména neobvyklé členění oken. Ta v nejnižších dvou podlažích sahají od podlahy až ke stropu a směrem nahoru se postupně zužují.

reklama
reklama

Dělníci také kompletně opravili interiéry. Až během rekonstrukce se mimo jiné ukázalo, že stropy nebyly postaveny zcela v souladu s historickou dokumentací.

V minulosti se prodávalo zboží až v šesti patrech, ale opravený Obchodní dům Zlín si vystačí se dvěma. „Naším cílem je vytvořit v centru Zlína místo setkávání u dobrého jídla a pití i moderního nakupování,“ tvrdí jednatel Prioru Radovan Pilich.

Mix nájemců tvoří supermarket Billa, drogerie DM, prodejna sýrů La Formaggeria Gran Moravia, Knihkupectví Dobrovský, papírnictví Grafit, barber shop Na Fešáka, květinářství House Deco & Flowers, trafika, zlatnictví, směnárna a jiný doplňkový sortiment. Gastronomické podniky zastupuje cukrárna Eiscafe Delikana.

V následujících týdnech se otevře pivnice Budvarka, první svého druhu na Moravě, a Bistrotéka Valachy. Tento podnik vzniká v režii Resortu Valachy, který zde chce zužitkovat gastronomické zkušenosti z provozování hotelů ve Velkých Karlovicích.

V přípravě je centrum masáží a rehabilitace. Svou druhou zlínskou provozovnu s dětským koutkem zde otevře Cafe and Fresh Bar Jogurtovna, oblíbený cíl rodin s dětmi.

Třetí až šesté poschodí Obchodního domu Zlín si pronajal majitel prodejen Datart a Kasa.cz, firma HP Tronic. Patří mu i zmíněný Resort Valachy. HP Tronic do budovy v průběhu ledna přesune své sídlo.V nejvyšších patrech obchodního domu by měl do budoucna vzniknout hotel s wellness centrem a zážitkovou restaurací v duchu Resortu Valachy.

Zlínský obchodní dům byl otevřen na přelomu let 1931 a 1932. Postaven byl podle návrhu architekta Františka Lydie Gahury. V roce 1934 v něm byly instalovány jezdící schody. Náklady na rekonstrukci dosáhly zhruba 450 milionů korun bez DPH.

reklama