Firma NN Životní pojišťovna si loni na Zlatém středníku odnesla bronz za sadu videí k projektu Cena života.

"Základní myšlenku, jak definovat cenu života, jsme rozvíjeli díky zapojení známých osobností i 'lidí z ulice'. Projekt Cena života otevíral celospolečenskou debatu o tom, co považují různí lidé za důležité v životě a jak o svůj život pečovat," popisuje projekt Rostislav Trávníček ze společnosti NN.


Porota ocenila přirozenost a autentičnost, jasnou nosnou myšlenku a různorodost pohledů na jedno téma.

reklama
reklama

Druhé místo patřilo medailonku pro Pivovar Litovel od agentury ADison. Představuje Miroslava Koutka, bývalého ředitele a současného emeritního sládka. Cílem bylo na jeho příběhu ilustrovat hodnoty pivovaru, s nímž spojil život. Porotu video zaujalo lidským přístupem, daným osobností pana Koutka jakožto neherce, výsledek pak dle hodnocení splňuje představu firemního videa.

Vítězem se stala série videí Univerzity Tomáše Bati. Projekt International Stories představuje zážitky a zkušenosti zahraničních studentů při studiu ve Zlíně. Využívá současné studenty z Gambie, Tchaj-wanu a Ruska, kteří líčí, proč je skvělé na univerzitě studovat a co vše nabízí. Porota ocenila humor a upřímnost.


Celkově v kategorii panovaly obrovské rozdíly. Byla prakticky bez průměrné tvorby; příspěvky se daly označit jako velmi dobré, nebo velmi špatné. Zároveň ukázala, že za skvělým videem nemusí stát velká firma. Dá se natočit i s menším rozpočtem, který kompenzují výborné nápady.

Firma ale musí mít na paměti, že vytvořit fungující prezentaci, která osloví cílovou skupinu, je těžká řemeslná práce. Ne všichni si to uvědomují a snaží si její sestavení ulehčit, například materiály z fotobanky.

Pět rad pro tvůrce firemních videoprezentací

1) Nenuďte. Publikem není zaměstnanec vaší firmy, který značku zbožňuje. Mnohem spíše je to člověk, ve kterém teprve zaujetí musíte vzbudit.

2) Stop korporátním klišé. Kdy naposledy jste věnovali pozornost klasickému korporátnímu videu plnému klišé? Nevzpomínáte? Vraťte se k radě č. 1.

3) Fotobanka neexistuje. Poznáte je na první pohled - fotky nebo záběry, které se pravidelně objevují v materiálech firem různého zaměření. Fotky, které o vás nic neřeknou. Kromě toho, že sami nemáte co nabídnout.

4) Tvorba videa není zábava na jedno odpoledne. Vypilujte scénář. Připravte kvalitně produkci. Komunikujte s tvůrčím týmem a vylaďte si očekávání od videa.

5) Neustále si připomínejte, co má z videa zaznít, jak má působit, k jaké akci má diváka přimět. Ať váš komunikační záměr neustoupí kreativním, byť líbivým nápadům.

Autorka je členkou výkonného výboru PR Klubu a ředitelkou agentury Adison.

reklama