Často v hovorech o PR branži slýchávám: "Já bych nemohl pořád někoho přemlouvat, aby něco vydal". Nebo dokonce "PR je žumpa".

Říkám si, kdy si naše profese vysloužila takové označení a ztratila dobrou pověst? Věřím, že za tím stojí jeden hlavní důvod - nedostatek nadšení. Ten pramení už z výběru klientů. Nemůžete nutit píáristu, aby se nadchl pro další příchuť kečupu nebo nový typ vložek, když nemá k danému odvětví vztah. Těžko po něm můžete chtít, aby na produkty našrouboval tolik ceněný příběh, když mu chybí přesvědčení o jejich užitečnosti. Pokud se ovšem píáristé se svými klienty ztotožní, stanou se součástí firmy a budou stoprocentně věřit jejich filozofii a projektům, nebudou muset příběhy složitě vymýšlet. Sami o nich budou chtít přes média dát světu vědět.

reklama
reklama

A co důvěra ve vlastní lidi? Když šéfové nevěří PR týmu a vyžadují po jeho členech přítomnost v kanceláři "od-do", jak mohou tito specialisté skutečně nasát atmosféru zákazníka? Pak se pro firmu nebo projekt dokážou nadchnout a jejich nadšení při setkání s novinářem není hrané. Když člověk zastupující firmu nevěří tomu, co říká, jak by tomu mohl věřit novinář.

Propagovat projekt také znamená ho do detailu znát. Jedině pak máte šanci bryskně a precizně odpovídat na dotazy novinářů. A bez pečlivosti u médií nepochodíte. Fungují rychle a na chyby zde není čas.

Pečlivostí se uzavírá trojúhelník nedostatků. Pokud s klientem trávíte dostatek času a věříte v jeho filozofii, velmi přirozeně se o jeho odvětví začnete zajímat a sebevzdělávat se. Což by mělo být důležitou částí píáristovy práce. A pokud se do něčeho ponoříte, nebude vás poznávání a odpovídání na otázky bolet. Naopak, budete se chtít o své znalosti podělit.

Nemusíte dělat PR pro každého, kdo vás o to požádá, jen proto, abyste dostali kšeft. Myslete hlavně na to, jestli možný nový klient bude bavit vaše lidi a jestli si s nimi sedne lidsky. A PR lidem nechte volnost. Pak zajímavý projekt vezmou za vlastní a uvidíte, že už nebudou muset nikdy novináře přemlouvat.

Eva Samšuková, PR specialista, Saurusmedia.cz

 

reklama