Společnost MasterCard chce pro české zákazníky zavést funkci autorizací plateb prostřednictvím tzv. "selfieček". Momentálně jedná s několika tuzemskými bankami o zavedení služby. V rozhovoru s ČTK to dnes na veletrhu Mobile World Congress řekl generální ředitel MasterCard ČR a Slovensko Miroslav Lukeš.

Takzvanou selfie pay už MasterCard nabízí například v Nizozemsku. "Ověřili jsme si, že to je právně možné. V současnosti jednáme s několika partnery," řekl Lukeš. V Česku již funguje autorizace plateb prostřednictvím otisku prstu v mobilním telefonu.

reklama
reklama

Podle Lukeše je v Česku fenoménem používání bezkontaktních platebních karet, které tvoří 83 procent transakcí, což je nejvíce v Evropě. Použití mobilních telefonů k bezkontaktním platbám prostřednictvím technologie NFC by se mělo do roka rozšířit ze stávajících desítek tisíc používaných zařízení na stovky tisíc. "Uživatelé placení prostřednictvím mobilů jsou mnohem aktivnější než u běžných platebních karet," dodal Lukeš.

U své mobilní peněženky Masterpass, kterou v Česku využívá přes 100 tisíc lidí, firma chystá rozšířené použití. V současnosti lze jejím prostřednictvím platit například ve vybraných obchodech nebo za pohonné hmoty. V budoucnu by to měl být například nákup jídla v restauracích, platba za vstupenky, úhrada parkovného a další. Součástí Masterpassu bude i možnost provedení karetních plateb mezi lidmi prostřednictvím služby MasterCard Personal payments.

 

reklama