Čtyři miliardy ilegálních stažení ročně. Přesně takové množství eviduje report Mezinárodní federace hudebního průmyslu jen prostřednictvím platformy BitTorrent. A to mluvíme jen o hudbě. A stále je to téma pro řadu producentů, tvůrců obsahu i distributorů, byť nemá úplně jednoznačné rozuzlení. "Nelegální šíření obsahu by mělo zajímat každého, kdo pracuje v oblasti audiovize," říká Marek Jeníček, výkonný ředitel společnosti CinemArt.

Poptávku určuje sledovanost

"Internetové pirátství je u nás hodně závislé na úspěchu pořadů v televizi nebo v kině. Pokud je titul hodně atraktivní, tak drasticky stoupá i poptávka po něm. Tedy čím více sledovaný pořad, tím častěji se setkáváme s pirátstvím. Posun vidíme v tom, že lidé už dnes nejsou překvapení, když nenajdou svůj oblíbený pořad ke stažení zdarma," dodává ředitel nových médií FTV Prima Daniel Grunt. "Čím atraktivnější a úspěšnější titul je, tím je o něj větší zájem mezi zloději. Nejčastěji jde o kinotituly, které po dvou až čtyřech měsících mají zamířit do distribuce na DVD a Blu-ray," doplňuje šéf kinodistribuce a VOD distribuce společnosti Bontonfilm Ondřej Kulhánek. Televizní síť AMC Networks kromě nelegálního šíření filmů původních seriálů registruje zvýšený zájem i o sportovní přenosy. "U těch se objevuje ještě jeden nešvar, a tím je nelegální streamování," vysvětluje Evžen Chlanda, country manager AMC Networks pro Česko a Slovensko.

Spolupráce s úložišti je různorodá

Nabízí se otázka, jak s obsahem, který je šířený v rozporu s autorským zákonem, bojovat. Jedním z možných řešení je spolupráce přímo s internetovými úložišti, která inkriminované filmy, knihy či hudební nahrávky na základě stížnosti odstraňují. Ovšem zkušenosti s touto možností se různí. Jednoznačný názor zastává Ondřej Kulhánek z Bontonfilmu. "Nepoužil bych slovo spolupracovat, tyto zlodějské servery nejsou našimi partnery, takže se o spolupráci hovořit nedá. Nedokážu si ji ani představit. Jak spolupracovat s někým, kdo před vaším zrakem nabízí vaše kradené zboží?" táže se řečnicky.

reklama
reklama
Tento článek je pro web uzamčen.