V roce, kdy oficiální britský žebříček nejposlouchanější hudby slaví 60. výročí své existence, se jeho součástí stává i streamovaná muzika. Od března obsáhne souhrnná tabulka prodeje alb po boku CD, LP, vinylů a stahované muziky také tohoto zprostředkovatele.

Official Charts Copany (OCC) zařazuje streamovanou muziku oficiálně do svých statistik už od loňského léta, kdy se stala součástí singlového žebříčku. Od letošního roku bude navíc součástí kompletní databáze alb. Organizace tak reaguje na obrovský boom služeb v čele se Spotify. Uznává, že pokud chce věrohodně reflektovat popularitu hudby v Británii, bez zohlednění streamu se neobejde.

reklama
reklama

Zařazení streamu reflektuje boom služby

Jen za poslední rok se počet streamovaných skladeb v Británii za týden zvýšil neuvěřitelným způsobem, ze 192 milionů přehraných písní na 360 milionů. „Je velmi důležité, že jsme integrovali stream do našich služeb ještě před tím, než se stane opravdu významnou částí trhu,“ komentoval situaci Martin Talbot, předseda představenstva OCC.

Velká Británie se tak stává po Švédsku a Spojených státech amerických třetí zemí, jež do svých žebříčků prodeje hudby zařadila také streamovaná alba. Americký model však čelí kritice, provize ze skladeb inkasují výhradně velká vydavatelství, která je pak rozdělují umělcům podle svého gusta a preferencí.

Zpěvák Thom Yorke z Radiohead stream přirovnal k "poslednímu zoufalému pokusu k záchraně umírajícího těla" a službu dokonce opustila popová hvězdička Taylor Swift.

Otázkou je, jakým způsobem by asi dopadl žebříček muziky v České republice, pokud by jeho součástí byl také stream. Zatímco podle IFPI ovládá prodeje fyzických nosičů a stahované muziky Ewa Farna po boku se soundtrackem k filmu Tři bratři, mezi nejposlouchanějšími skladbami na českém Spotify byste tuto zpěvačku nebo písně z pohádky hledali marně.

Nejpopulárnější skladby na českém Spotify

 

 

reklama