Radio Contact Liberec můžeme směle označit za velmi specifickou stanici. Někteří mohou považovat jeho vysílání za archaické, nicméně to, že některé jingly, rubriky či prvky vysílání se celou dobu existence RCL vůbec nezměnily, posluchačům vůbec nevadí.

První stanice v Libereckém kraji stále na špici

Liberecký kraj měl svou první regionální stanici v dubnu roku 1991, licenci získalo právě Radio Contact Liberec, vysílat začalo záhy, 23. září 1991. Konkurenci získalo následující rok v podobě Radio Euro K a červenec 1993 znamenal příchod Radia Triangl. První stanici nahradilo Radio Proglas roku 1999, druhou Radio Hey Čechy (nyní Country Radio). RCL dokázalo získat během 22 let silnou pozici, kterou se daří atakovat až Evropě 2. Ředitelem rádia je Jan Požický, aktuálně je lokální konkurencí Český rozhlas Sever, Radio Proglas či Hitrádio FM a samozřejmě celoplošné stanice.

reklama
reklama

Signál Radia Contact je šířen z vysílače Ještěd s výkonem 20kW z kóty 1050 m.n.m. a příjem je zajištěn zhruba v oblasti okolo 70-80 kilometrů od domovského Liberce. Od počátku se prezentuje sloganem „Den plný hudby". Logo se též nezměnilo, charakterizuje jej červený font Times New Roman na zlatém podkladu s tučňákem.

RCL má živý kontaktní program 24 hodin denně

Stěžejní programová koncepce RCL je založena na hudební složce pokrývající největší hity od šedesátých let po současnost s významným podílem české hudby. Žánrově není playlist nijak omezen, převažuje pop, rock, v menší míře se objevují prvky dance, disco, country a folk. Samotná muzika je velkou zajímavostí. Dosud jako jedno z mála rádií patří mezi nevyprofilovaná, multižánrová s intuitivní dramaturgií. Zaměřuje se na posluchače od 20 do 50 let s přesahy na obě strany. Nedílnou součástí jsou hudební informace a zábava, aktuální zpravodajství a rovněž kontaktní vstupy.

Zajímavostí programu Radia Contact Liberec je, že jako jediné soukromé rádio v České republice vysílá živě po celý týden (ve všední dny má nepřerušovaný živý program též rádio Frekvence 1). Posluchači se i v pozdních nočních hodinách mohou soutěžit. Je nutno podotknout, že noční program obsahuje několik repríz, pásmo Noční linka 101,4 (23-04) nabízí sestřihy hitparád, pozvánky do kina, horoskopy, recepty a jiné. V noci zachytí posluchači i třeba rubriku „Soukromá inzerce“. Krátce po půlnoci se hraje výhradně česky.

Programové schéma pokračuje bloky 04-08 Dobré ráno s RCL; 08-09 Ranní pohoda na 101,4; 09-11 Eurokontakty na 101,4; 11-14 Denní mozaika; 14-18 Ještědská euroregionála RCL a 18-23 Večerní spektrum RCL. Proudové vysílání vyplňuje zpravodajství, zajímavosti, soutěže, pohledy do hitparád a řada dalších. Program doplňují speciál Hitparáda RCL – TOP 20 and 5 HOT NEWS (žebříček 25 současných skladeb); Hitparáda Supermix 101,4; Junior box 101,4 a Oldies. Mezi stěžejní prvky silvestrovského vysílání je „Sázka na spíkra“ (soutěž mezi moderátorem a posluchačem).

rcl puvodni web

Muzeum rozhlasové tvorby, které dokáže oslovit posluchače

Tento seriál si klade za cíl mapovat historii tuzemských rádií. Zatím o historii Radia Contact Liberec nepadlo mnoho. Je totiž poměrně obtížné vypozorovat nějakou historii. Ano, rádio sice vysílá od roku 1991, řada prvků je však stejná od samotného počátku. Jingly se měnily jen minimálně, stejné je to u rubrik či některých pořadů. Noční éter Radia Contact Liberec 101,4 přináší i perlu v podobě pořadu „Červenání s doktorem Radimem Uzlem“ (repríza pořadu Rádio Nová Alfa s Pavlem Malúšem).

Posluchači nicméně tyto prvky oceňují, neboť poslechovost je solidní (týdně se pohybuje lehce nad 100 tisíc s délkou poslechu 4 hodiny) a pro řadu konkurentů je to nedostižitelná meta. A nenechme se mýlit, Radio Contact Liberec udržuje krok s moderní technikou. Využívá například odbavovací systém RadioSpirit (vyvinut Pavlem Foretníkem, majitelem Radia Haná), místo zdlouhavé přípravy a úpravy playlistu a spoustu ruční práce, program udělá vše sám, stačí jen zadat základní parametry.

Webové stránky vznikly roku 2010, poprvé i se streamem

Plnohodnotné webové stránky www.rcl.cz spustila stanice až od 28. června 2010 a ve stejnou dobu vůbec poprvé zprovoznila živý internetový stream. Do té doby se prezentace omezila na bílou stránku s programem a kontakty. Jisté „retro“ prvky právě u některých posluchačů vyvolávají pozitivní ohlasy a jakákoli výraznější změna by svým způsobem mohla být kontraproduktivní.

Moderátorský tým aktuálně tvoří šestice mužů (Lukáš Frydrych, Honza Gončarov, David Jelínek, Petr Klimeš, Martin Kmoch a Petr Kolín), zpravodajství připravují Věra Baumgartnerová a Mila Šajbenová.

Stanice nezapomíná ani na off-air propagaci, během léta se jedná o akce „Roadshow“ se známými osobnostmi, loni to byl Martin Maxa či Debbie. Obdobou je „Vánoční Tykadlo“, off-air projekt, v němž získají příchozí šály, čepice, propisky a jiné propagační předměty. Posluchačům pak přiváží na dané akce řadu věcných cen. V úvodu roku nevynechává stanice masopustní bál.

Mapa pokrytí Radia Contact Liberec, autor: Petr Kružík.

rcl mapka
reklama