Ačkoli se často považuje za první komerční rádio v Československé republice Radio 1, historicky prvním rádiem s platnou licencí je Evropa 2. Programová síť zahájila vysílání v noci z 20. na 21. března roku 1990, putování rozhlasovým éterem však nezačala samostatně, nýbrž ve spolupráci s Československým rozhlasem. Michel Fleischmann tehdy uvedl, že jeho cílem bylo s rozhlasem vybudovat síť Evropy 2. Uskutečnit tento projekt mohl ale až v roce 1991 při udělení platné licence.

reklama
reklama

E2 začíná jako projekt Československého rozhlasu, přebírá francouzský program

Během více než 23 let usedla za mikrofonem rádia řada osobností. Působili tu Roman Holý, Vítek Pokorný, Leona Machálková, Václav Moravec, Martin Veselovský (v roce 1993 moderuje víkendová rána, zhruba v roce 1996 v čase 9-12 ve všední dny) a řada dalších. Původně měla zájem o místo dvojice Těžkej Pokondr, jenže její čas ještě nenastal, vedení nezaujala. Počátky rádia Evropy 2 přinesly zejména přebírané francouzské vysílání s českými vstupy, zajímavostí je, že francouzská stanice stejného jména vzniká jen o rok dříve. Nově vznikající stanice získala uvolněný pražský kmitočet 88,2 FM a rodí se pod rukama Michela Fleischmanna.

Ten roku 1968 emigroval s rodiči do Francie, tudíž zde mohl načerpat řadu zkušeností – po studiu na pařížské Sorboně pracoval jako asistent režie ve francouzském veřejnoprávním rádiu. Podle prezidenta Lagardere Active ČR se některým zaměstnancům československého veřejnoprávního rozhlasu v roce 1990 příliš spolupráce na projektu Evropy 2 nelíbila. Francouzská společnost měla poskytovat pouze obsah a technologie, přičemž ostatní záležitosti chtěl zaštiťovat rozhlas.

Tým Evropy 2 nakonec získal roku 1991 experimentální licenci. První moderátorský vstup uvedl Vítek Pokorný, zprávy četl Jiří Hrabák (v devadesátých letech ředitel zpravodajství Frekvence 1 a Evropy 2), dnešní ředitel Rádia Impuls. Právě Vítek Pokorný provázel ranní vysíláním na samotném počátku. Jednalo spíše o hudební blok, v němž většinu tvořily skladby z 80. let, doplněn byl zprávami, počasím a soutěžemi.

 

Josef Vlček působil tehdy coby hudební dramaturg, známý hudební publicista společně a Adamem Hahnem (ze sárského Rádia Salü) netvořili hudební playlist na základě průzkumů, ale intuitivně. Jednou z prvních skladeb v českém vysílání byla skladba od skupiny Berlin. Součástí programu byla hitparáda s Martinem Hrdinkou, speciální pop-jazzové večery pak měl na svědomí Roman Holý.

Milostné vzkazy si vymýšlela moderátorka, pořad měl nakonec oblibu

Za mikrofonem pravidelně vítala posluchače též Martina Adamcová (do povědomí diváků se vryla zejména jako průvodkyně pořadu Hry bez hranic v České televizi či jako herečka). Její „Milostné vzkazy“ nebyly zpočátku příliš poslouchané, redakce si příspěvky musela často vymýšlet sama. V průběhu měsíců si nakonec pořad získal velkou oblibu.

Rok 1992 s sebou přináší velmi originální zvukovou grafiku. Jednalo identy na motivy Yellow Submarine, No Satisfaction, Kočka leze dírou a řadu dalších. Nezapomenutelná je holčička „Vendulka“. Rádio Evropa 2 nám poskytlo nahrávky z tohoto roku, poslechnout si můžete, jak vznikaly jednotlivé jingly. Do týmu rádia postupně přibývají dnes velmi známé osobnosti, Luděk Hrzal (rubrika Pavlač s informacemi ze showbusinessu), Václav Moravec (1993-1996 zpravodajství, nedělní talk-show Hvězdy na Evropě 2), dále Hanka Kousalová, Pavel Anděl a zprávami Monika Valentová, Petr Lesák a jiní.

První ranní show pod taktovkou Těžkýho Pokondra startuje roku 1995

Skutečně první ranní show, jak ji známe dnes, startuje až v roce 1995. Miloš Pokorný a Roman Ondráček dostávají šanci a jako Těžkej Pokondr šéfují programu na rádiu Evropa 2 v ranním bloku. Revoluční na této show je fakt, že nemoderuje jediný člověk. Do roku 1996 jsou hlavní náplní programu soutěžní rubriky, nebo tzv. „nachytávky“. Současně se rodí fiktivní figurky jako Saša nebo Chip a Dale. Specialitou je odlišný zvukový obal, ten se liší od klasické staniční zvukové grafiky. Show končí po dvou letech nikoli kvůli nezájmu posluchačů, samotní autoři chtějí ukončit své působení. V lednu 1996 se v ranním drivu Těžkýho Pokondra objevuje Ondřej Hejma v pravidelných 30 minutových blocích.

Výrazně se do povědomí posluchačů dostává řada dalších jmen. Pavel Anděl a Luděk Hrzal přišli s blokem „Milujte s nasazením“, o lásce a sexu v poněkud odvážnějším provedení pojednává posléze též show Luďka Hrzala „Sex je náš“ (23.00 – 02.00). V druhé polovině devadesátých let vstupuje na scénu Petr Král (dnes mimo jiné hudební dramaturg a moderátor ČRo Radiožurnál). Blok Pecky po patnácté měl stopáž 120 minut a každý den servíroval jinou hitparádu.

Těžkej Pokondr změnil rádio k nepoznání

Jiří Hrábák v roce 1997 opouští pozici programového ředitele a ve funkci jej střídá Miloš Pokorný, jeho kolega Roman Ondráček je hudebním dramaturgem. Svůj rukopis promítli do rádia Evropa 2 poměrně razantně, vsází na brit-pop, mění zvukovou grafiku se sloganem „Evropa 2 – pro mě to nejlepší“. Ranní blok dostává pod patronaci Dalibor Gondík, později se sestrou Adélou připravují program Gondix family. Končí až při nástupu do Snídaně s Novou. Tento rok stojí za vznikem fenoménu Dance Extravaganza, stejně jako dnes je vysílán v sobotu, tehdy však mezi 20. a 23. hodinou.

Leoš Mareš je za mikrofonem Evropy 2 přes 15 let

Historie Evropy 2 je nabita událostmi. Důležitým milníkem je rok 1998 – za mikrofon vstupuje Leoš Mareš, ten zde působí již 15 let, nejprve ovšem sám. Petra Hrabánková a Karel Rychlý mezi 9. a 18. hodinou mají jen tři vstupy v hodině (posléze přestupují do sesterského rádia Frekvence 1), zpravodajství je redukováno (6-9, 15-18 jednou v hodině). Nezapomenutelným je Sexíček live (Karel Rychlý, později Luděk Hrzal, a Doktor Buben), program se později prodloužil a stal se celkem kontroverzním. „Způsobem vysílání i mluvou a problémy je blízký mladé populaci, která se bez obalu a odborných výrazů může dozvědět mnoho zajímavého a poučného na toto téma.“ Pravidelně Evropa 2 nasazuje koncerty hudebních es – Spice Girls či U2).

 

Evropa 2 se roku 1999 mění výrazně, dochází k centralizaci programu a noční regionální vysílání pomalu ustupuje. Lokální krátká okna se objevují nadále (mezi 6. a 18. hodinou se objevuje 80 minut odpojovaného programu), dlouhá okna ustupují. Stanice začíná cílit na mladší posluchače, necílí na posluchače ve věku 20-35, nýbrž 12-30 let.

Nástin nového konceptu se nelíbí Těžkýmu Pokondru a odchází, společně s nimi několik moderátorů. Programovým šéfem se stává Petr Žižka, hudebním dramaturgem Radek Sedláček. První zmiňovaný vytvořil dvojici Mareš – Hezucký. Hledají se nové formy a Ranní show obohacuje Mrázek ústředna, Renata Kajdžas. Ranní show je fenoménem, málokdo si nevzpomene na další součást – Ořechovka 90210, ta parodovala aktuální společenské dění v České republice. Hudební dění v letech 1955-1999 mapuje Ondřej Hejma v show Milenium. Pořad byl vysílán od úterý do čtvrtka mezi 20. a 21. hodinou.

Díky zvyšujícímu se pokrytí se dostává Evropa 2 do čela

Rádio Evropa 2 se po mnoha letech podívalo konečně i na Moravu, v roce 2000 jej mohou naladit v Brně a Ostravě. Současně dochází k centralizaci. Velkou poptávku po tzv. „černé muzice“ pokrývá projekt Groove. Větrák je název talk-show Jana Musila, mezi 20. a 22. hodinou se však dlouho nevyskytuje. Údajně předběhla dobu. Stanice formát večerní talk-show nepřehlíží, roku 2004 přivítala do týmu Zuzanu Belohorcovou s pořadem Zuzanight. Kvůli velkému časovému vytížení však odchází, aby ji vystřídala nová hvězda. Libor Bouček přichází s talk-show Vyndej to!, k němu přichází kolega Marek Greger. To už programu šéfuje Petr Vladyka.

Logo Evropa 2 změnila až roku 2006, přesto navazuje na původní koncepci. Etabluje se slogan „Maxximum muziky“ a o rok později spouští stanice tři speciální internetové streamy (taneční, rocková a black music), postupně se dostávají na světo specializované stramy HOT 20, TOP40, retro rádio a jiné). Velkým překvapením je vznik slovenské mutaci, Europy 2. Ta nahrazuje ne příliš úspěšné Rádio OKEY, poprvé se ozývá 12. 12. 2009 ve 12.12.

V dnešní době vsází Evropa 2 na agresivnější hudební formát, mladší generace prý žádá častější rotaci aktuálních hitů. Stanice ovšem příležitostně do playlistu zařazuje hudbu z 90. let. Stanice výrazně působí na internetu, mimo webrádio vznikají též speciální webové hry (adventury).

evropa2 pokryti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Současnost Evropy 2 nabízí stále nové prvky

Formát Ranní show se však podle bývalého ředitele Petra Vladyky nevyčerpal, životnost ještě má: „Ranní show Evropy 2 je bezesporu jedním ze zásadních hráčů v českém éteru… Leoš Mareš a spol. jsou bez diskuse unikátním fenoménem napříč celým českým éterem, čili případné zrušení našeho ranního drajvu je naprosto absurdní představa.“

Výrazná postava opustila tým Evropy 2 v červnu roku 2011: „Svoje působení v čele týmu Evropy 2 si dovoluji zhodnotit jako úspěšné a s trochou nadsázky bych ho přirovnal k vítězství ve fotbalové lize mistrů. To se ještě nikdy nikomu nepovedlo obhájit (…) Evropa 2 pro mě navždy bude první láskou.“

Ředitelkou stanice je aktuálně Jitka Fürst. pod jejím vedením doznala stanice též řadu změn. Pro Libora Boučka vytvořila odpolední show Refresh (15-18), od letošního září pak přivedla novou dvojici – Tomáš Novotný a Tomáš Zástěra. Ambice nového bloku nejsou nikterak nízké. Zatím poslední novinkou je rubrika „Bombucman“ s režisérek Jakubem Kohákem. V září 2013 navíc provedla Evropa 2 refresh zvukového obalu, hlavním hlasem je zpěvačka Celeste Buckingham.

 

 

 

Rok 2013 je dalším poměrně zlomovým rokem, mimo programové změny uvádí Evropa 2 poprvé vlastní „Hudební ceny Evrop 2“. „S myšlenkou uspořádat hudební ceny si pohráváme už dlouho. Letos jsme ji ale uskutečnili a rozhodli se v den našich narozenin udělat radost nejen posluchačům, ale i interpretům a hudebním vydavatelstvím.

Evropa 2 je na české hudební scéně brána jako trendsetter - jako první nasazujeme zahraniční novinky a podporujeme řadu českých nebo slovenských projektů. Podle výzkumů jsme nejposlouchanější hudební rádio v České republice. Proto bychom rádi shrnuli, co za poslední rok bylo v hudební branži nejvíc IN nejen z pohledu našeho, ale i z pohledu našich posluchačů,” řekla k Hudebním cenám Evropy 2 ředitelka rádia Jitka Fürst. Zpěvákem roku je Ego, ze zahraničních bodovali Robbie Williams a Adele.

evropa2 praha prvni
reklama