reklama
reklama

Společnost České Radiokomunikace se již zhruba rok připravuje na možné budoucí vysílání ve standardu DVB-T2, kde by chtěla nabízet i placené televize v pozemním vysílání. Konečný start potom bude záviset na samotném schválení od regulátora ČTÚ, který přiděluje frekvenční spektrum. Tato služba již funguje v dalších evropských státech, např. ve Švédsku, Itálii či Norsku. V terestrice spustila placenou televizi letos společnost Towercom na Slovensku.
Podle head of strategy & business development Českých Radiokomunikací Marcela Procházky je jedním z důvodů, proč by model Pay TV měl v terestrice fungovat fakt, že terestrická platforma má v ČR silnou pozici a je tu nejnižší penetrace Pay TV v Evropě.
Experimentální síť DVB-T2 nyní obsahuje 5 TV kanálů, z toho tři v HD - ČT1, Prima a televize Barrandov - a placené Film Europe Channel HD a Eurosport. Testovací provoz je Českým Radiokomunikacím povolen do 10. ledna 2014.
Přístup k placených kanálům musí být šifrovaný, technologii zajišťují společnosti Conax a LICA. LICA  pracuje i pro kabelové televize, např. pro společnost Karneval, kterou později koupila UPC.
Předpokladem pro komerční spuštění placených kanálů v DVB-T 2 by měl být podle Procházky zájem komerčních televizí i diváků. Nadnárodní vysílatelé podle něj budou chtít přinést zajímavý obsah, přinést by to mělo i další služby jako je timeshift a catch-up TV a propojení lineárního vysílání a internetu.
ČRa nechtějí být společností, která by prodávala placené služby na koncovém trhu, to mohou být provozovatelé terestrického, satelitního nebo kabelového vysílání.

reklama