reklama
reklama

 


Internetový portál Informuji.cz se rozhodl upozornit na svou čtyřletou existenci akcí, při níž zanechal na různých místech města Prahy obnošené boty, v nichž byly zasazeny květiny. Na svém webu pak zveřejnil text, v němž ke každému páru bot připojil jeho „příběh“, tedy kdo je nosil apři jakých příležitostech. Dekoraci květin v botách zajistilo květinářství Květiny M.
Tzv. guerilla gardening, neboli aranžování květin na veřejných prostranstvích bez oficiálního posvěcení úřady, není v Praze žádná novinka. Někdy slouží marketingovým účelům firem či politických hnutí: V minulosti jej využila například Strana zelených, která jeho prostřednictvím propagovala tzv. Den Země. Telefónica O2 zase při představování svých Free tarifů vyzdobila velkým květinovým záhonem ve tvaru srdce dolní část Václavského náměstí – v jejím případě šlo ovšem o oficiálně povolenou aktivitu. Především se však této činnosti věnují nijak neorganizovaní „zahradníci“, pro něž představuje volnočasovou aktivitu a možnost zkrášlit jinak zanedbané kouty. Hodně však záleží na vhodné volbě místa a také na případné reakci vlastníka pozemku: Vysazování květin, stromků nebo jiná podobná aktivita na cizím pozemku bez souhlasu jehgo vlastníka podle českého občanského zákoníku neoprávněným zásahem do vlastnického práva, a pokud se majitel cítí být poškozen, má právo se bránit.
Aktivita portálu Informuji.cz přichází krátce poté, co kavárník Ondřej Kobza začal rozmisťovat po Praze piana. Lidé si na ně mohou zahrát například na náměstí Míru, na hlavním a Masarykově nádraží, u zahrádek na Letné nebo na náplavce u Filozofické fakulty. Také Kobzově aktivitě předcházel už jiný pokus, kterým bylo umístění pian na pražské Smíchovské nádraží nebo do Františkánské zahrady. I na tyto klavíry lze zkoušet hrát, protože však na svém místě stojí ze všech nejdéle, jsou opravdu hodně rozladěné.

 

reklama