Podle Love má tisk stále dobrou čtenost, ale jeho problém je hlavně obchodní. Vydavatelé podle ní potřebují přesnější metriky k prokázání síly tiskové reklamy ve srovnání s jinými mediatypy - zejména s internetem, který podle ní změnil trh.

Nejnovější výzkum GfK StarchMetrix nabízí syndikovaný přístup a poskytuje důležité benchmarky, které pomohou inzerci poskytovat mnohem přesnější informace o kampaních.

Výzkum přiřazuje reklamu ke značce a poskytne také informace o angažovanosti čtenářů - jejich vztah ke značkám a o akcích, které reklama vyvolává aj. Respondenti ve výzkumu hodnotí reklamy, které v dotazníku rotují. "Od roku 2008 bylo hodnoceno cca 400 000 reklam," sdělila Love.

reklama
reklama

Výzkum měří ROI. Zásadní podle Love bylo přesvědčit marketéry, aby poskytli údaje o prodejích. Informace tak nabízí užitečná vodítka pro mediální agentury. Výzkum jim má zlepšit plánování. V USA ho podle ní využívají všechny velké mediální agentury.

Data jsou reportována ve SmartSystému. Inzertní prostory se tak v USA prodávají se zárukou dosahu reklamy. Výzkum přináší informace o nejúspěšnějších kampaních v titulu podle různých kritérií. Love uvedla reálné použití u společnosti Avon, která se díky kampani snažila získat dealerky svých produktů. Po shlédnutí výsledků StarchMetrix se rozhodli omezit výdaje do TV a zvýšili výdaje do tisku.

Zítra se dozvíte o výzkumu v Čechách

Globální expanze výzkumu začala už v roce 2008. Agentura GfK Czech umožňuje sledovat efektivitu tiskové reklamy i v rámci českého trhu. S využitím metodiky StarchMetrix (poskytuje podrobné měření návratnosti investic do reklamy ve vydáních časopisů, které jsou mezi spotřebiteli nejoblíbenější) již letos proběhl pilotní projekt.

Zítra si o výzkumu můžete poslechnout ještě více na druhém - tentokrát národním dni - Forum Media. Závěry pilotu bude prezentovat Richard Hospodský. Těšit se na něj můžete v 15:25 v sále š. 2 v pražském Paláci Žofín.

reklama