Pivo Litovel Premium letos obhájilo loňské vítězství v soutěži České pivo v hlavní kategorii světlých ležáků. V novinářské anketě Naše pivo zvítězil světlý ležák Pilsner Urquell z Plzeňského Prazdroje. Výsledky obou soutěží byly vyhlášeny během Svatováclavské slavnosti českého piva. Šlo o dvanáctý ročník obou soutěží.

Své nejoblíbenější pivo letos potřetí v historii soutěže vybíraly ženy. V soutěži Dámská pivní volba, kterou společně s pivovarským svazem vyhlašuje První dámský pivní klub, obhájilo své prvenství z předchozích dvou ročníků pivo Bernard ze stejnojmenného humpoleckého pivovaru.

reklama
reklama

V kategorii světlých výčepních piv se o prvenství podělila piva Litovel Classic a Litovel Moravan. Mezi stále populárnějšími jedenáctistupňovými pivy zvítězil Velkopopovický Kozel. Mezi nealkoholickými pivy vyhrálo pivo Bernard s čistou hlavou, Jantar Free. Nejlepším tmavým pivem porota určila pivo Zubr Classic, tmavé výčepní.

Ve všech kategoriích se letos utkalo celkem 72 piv, což byl druhý nejvyšší počet v historii soutěže. Piva hodnotilo 24 degustátorů. V komisi kromě pivovarských odborníků nejlepší piva vybírali zástupci Chmelařského institutu ze Žatce, Státní zemědělské a potravinářské inspekce z Brna či vysokých škol a dalších odborných institucí. V novinářské soutěži žurnalisté nominovali celkem 49 značek, což bylo nejvíce v historii. Na hlasovacích lístcích žen figurovalo 23 různých piv.

Během slavnostního večera v pražském hotelu Ambassador Zlatá husa byli uvedeni do Síně slávy Českého pivovarství a sladařství chmelařský odborník Václav Fric a obchodník ve sladařství Dušan Falge.

reklama