Číňané se k internetu poprvé častěji připojují přes své mobilní telefony než přes počítač. Připojení k internetu má v nejlidnatější zemi světa 538 milionů lidí. Ve své zprávě o tom informovalo státní Čínské informační středisko pro internetovou síť (CNNIC). Za nárůstem využívání mobilního internetu podle expertů stojí především pokles nákladů spojených s používáním chytrých telefonů.

Důležitou roli prý sehrál nástup chytrých telefonů s cenou nepřesahující v přepočtu 3200 korun, informovalo středisko ve zprávě, ze které citoval zpravodajský server BBC.

reklama
reklama

Internet v mobilním telefonu v současnosti využívá 388 milionů lidí, o deset procent víc než na začátku roku. Celkový počet lidí s připojením k internetu v Číně od konce roku 2011 stoupl o pět procent. Více než polovinu letošních nových uživatelů internetu tvořili obyvatelé venkova.

"Mobilní telefony jsou pro obyvatele velkých zemědělských oblastí a pro velkou skupinu migrujících levnější a pohodlnější způsob připojení na internet," uvádí středisko ve zprávě.

Podle experta zabývajícího se výzkumem internetové sítě Billa Duttona z britské Oxfordské univerzity trend pozorovaný v Číně odpovídá podobnému vývoji v jiných částech světa.

"Dostáváme se tam, co nazýváme uživatelé příští generace," řekl BBC. Tito uživatelé mají pravděpodobně doma tři nebo čtyři podobná zařízení a výpočetní techniku mohou využívat kdekoli.

reklama