O frekvence uvolněné po analogovém televizním vysílání se utkají příští rok operátoři v aukci. Potvrdil to včera Český telekomunikační úřad. Bude k tomu ale potřeba změnit zákon o elektronických komunikacích. Jeho současné znění totiž uspořádání aukce neumožňuje.

O uvolněné kmitočty mají zájem všichni velcí mobilní operátoři. Díky nim budou moci pokrýt Česko signálem rychlého mobilního internetu. V závislosti na použité technologii mohou nabídnout zákazníkům až desetkrát rychlejší přístup k internetu než v současnosti. Rychlý internet se tak bude moci dostat i do odlehlejších oblastí s horší nabídkou pevných sítí.

reklama
reklama

Tendr vypíše ČTÚ až po schválení zákona, k tomu by podle odhadů předsedy rady ČTÚ Pavla Dvořáka mělo dojít v květnu. "Teoreticky v květnu bychom tak mohli aukci spustit," řekl Dvořák. Dodal ale, že úřad zřejmě ještě několik měsíců počká. "Výnosy očekáváme v řádu miliard korun," uvedl šéf ČTÚ.

Zatím úřad nerozhodl ani o omezujících podmínkách, které by ukládaly operátorům, co musí v případě úspěšné dražby s nově nabytým přídělem kmitočtů udělat. Dvořák pouze řekl, že zabrání "křečkování" spektra. Každý operátor tak bude moci vydražit jen určitou maximální část frekvencí.

Ve hře je ale i povinnost pokrytí určitého území do určité doby nebo také povinnost síť velkoobchodně prodávat menším operátorům a umožnit tak vznik virtuálního mobilního operátora.

Úřad nabídne volné kmitočty v pásmu uvolněném analogovou televizí o frekvenci 800 MHz. Ty jsou vhodné pro plošné pokrytí většího území. Jejich využití pro mobilní rychlý internet včera potvrdila Evropská komise. Spolu s ním půjdou do dražby i volné kmitočty v pásmu 1800 MHz, kde fungují standardní služby mobilního volání a 2600 MHz. V tomto pásmu vhodném hlavně pro pokrytí hustě zastavěných území už běží superrychlý mobilní internet komerčně například ve Stockholmu.

ČTÚ se podle svého šéfa chce nechat inspirovat německým modelem. Tam se o kmitočty "poprali" místní čtyři mobilní operátoři a státu tak přiteklo 4,3 miliardy eur (asi sto deset miliard korun). To je ale stále výrazně méně, než kolik němečtí operátoři před lety zaplatili za frekvence pro sítě třetí generace. V roce 2000 sáhli do kapsy pro padesát miliard eur. V Česku pak všichni operátoři dohromady za 3G frekvence zaplatili 9,3 miliardy korun.

Kromě největších mobilních operátorů potvrdili svou účast v aukci i další - třeba Mobilkom vlastněný finanční skupinou Penta. A připojí se k nim skoro určitě i jeden z největších pevných operátorů GTS Novera.

"Je to nejdůležitější věc, která se odehraje na českém trhu na příštích několik let dopředu a určitě se jí zúčastníme," řekl HN generální ředitel operátora Stuart Evers. Firma podle něj zvažuje, zda do aukce půjde sama či s partnerem. "Záleží na podmínkách, které nastaví regulátor," dodal Evers.


Aukce frekvencí

9,3 mld.

korun zaplatili celkem čeští mobilní operátoři za UMTS licence, na kterých běží jejich 3G internet. Vodafone dal v roce 2005 2 mld. korun, Telefónica musela dát v roce 2001 3,5 miliardy a t-Mobile 3,8 miliardy.

4,4 mld.

eur (asi 110 miliard korun) vynesla v Německu aukce všech volných kmitočtových pásem, která se teď chystá u nás. Aukce trvala 27 dní a skončila po 224 kolech, kdy už žádný operátor nebyl ochoten přihazovat.

800

MHz je pásmo, o které se svede největší souboj. Umožňuje pokrýt rozsáhlé oblasti území. Jde o frekvenci uvolněnou po zrušení analogového vysílání.

reklama