Čeští prodejci plní svoji povinnost a odebírají od zákazníků staré elektrospotřebiče. Vyplývá to z průzkumu Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) a společnosti Asekol, který byl proveden ve 133 prodejnách s elektrospotřebiči a obstálo v něm 99 procent obchodníků. Podle zákona o odpadech prodejci musejí odebrat vysloužilé elektrozařízení, pokud si zákazník v prodejně zakoupí spotřebič stejného typu, nebo mohou spotřebitele případně odkázat na nejbližší sběrný dvůr.
Světlana Rysková z SOS dnes novinářům řekla, že pozitivní výsledky průzkumu jeho organizátory překvapily. "Zákon dodržuje 99,1 procenta prodejců. Přes 60 procent respondentů bylo ochotno od našich terénních pracovníků převzít spotřebič k recyklaci bez jakýchkoliv podmínek, třetina souhlasila s odběrem kus za kus a jenom 4,5 procenta prodejců zákazníka poslalo na nejbližší sběrný dvůr," uvedla Rysková, podle které tak spotřebitelé mohou bez problémů odevzdat staré elektrospotřebiče k recyklaci.
Pracovníci SOS při průzkumu také zjišťovali, zda obchodníci mají dostatečné skladovací kapacity na vysloužilé elektrospotřebiče, zásoby propagačních materiálů pro zákazníky a jak systém sběru elektroodpadu v prodejnách funguje, což zajímalo zejména kolektivní systém Asekol.
"Prodejci elektroniky jsou pro nás významným místem zpětného odběru elektrozařízení. Od roku 2006 jsme od nich odebrali k recyklaci už přes 2000 tun elektroodpadu přímo z prodejen, dalších přibližně 8000 tun dovezli prodejci sami přímo na sběrné dvory," uvedla Hana Ansorgová ze společnosti Asekol, podle které tento kolektivní systém nyní spolupracuje s 2458 prodejnami a objem odebraného elektroodpadu meziročně roste.

reklama
reklama
reklama