Obchodní řetězce, které kvůli hospodářské krizi a nižší ochotě Čechů utrácet výrazně zvýšily počet i rozsah akčních nabídek cenově zvýhodněného zboží, se dostaly do vlastní pasti a jen obtížně budou znovu budovat loajalitu zákazníků. Lidé se totiž naučili střídat prodejny podle toho, ve kterých jsou zrovna výhodné cenové nabídky. Na konferenci Retail in Detail v Praze to řekl Tomáš Drtina ze společnosti Incoma GfK, podle kterého výrazné slevy mají nepříznivý dopad na marže a tím i ziskovost obchodníků.
Zatímco v roce 2007 činila průměrná sleva zboží zařazeného na letáky obchodních řetězců 21,7 procenta, tak loni se podle Drtiny zvýšila na 23,9 procenta. Obchodníci se snaží přilákat zákazníky zejména pomocí nízkých cen pečiva či některých mléčných výrobků. Například průměrná akční cena rohlíku klesla od roku 2007 o 31 procent z 1,31 koruny na loňských 0,91 koruny, másla o 16 procent na 18,4 koruny či šestikilogramového balení značkového pracího prášku o 24 procent na 373,33 koruny. U řetězců s nepotravinářským zbožím jsou podle Drtiny slevy zpravidla ještě větší.
"Český zákazník je rozmlsaný a zvykl si na to, že slevy jsou výrazné. Jakmile nejsou dvojciferné, tak na nabídku vůbec nereaguje," upozornil Drtina, podle kterého jsou nyní promoce sice hlavním motorem obratu obchodních řetězců, ale mají smrtící dopad na marže, zákaznickou důvěru a loajalitu i budoucí nákupní chování Čechů. "Zákazníci se díky řetězcům naučili nenakupovat normálně, ale čekají s nákupem na akci. Letos budeme sklízet co jsme zaseli, cesta zpátky bude obtížná," podotkl.
V době hospodářské krize podle Drtiny neposilují privátní výrobky obchodních řetězců, ale právě zlevněné prémiové značky, jelikož Češi si v předchozích letech zvykli na kvalitu. "Značky drží objem prodejů za cenu krvavého zásahu do marží," uvedl Drtina. Dodal, že kvůli akčním nabídkám se výrazně zvýšila frekvence návštěv obchodů. "Nárůst frekvence a tržního podílu je zejména u supermarketů a hypermarketů, které mají více promocí než diskonty či nezávislý obchod," prohlásil Drtina.
Obchodní řetězce akční nabídky prezentují v letácích, které sleduje 70 procent českých domácností. "Frekvence letáků se již příliš nemění, mírně se ale zvyšuje počet stran a zejména roste počet promovaných výrobků," řekl Drtina. Obchodníci do letákových soubojů nejčastěji nasazují alkoholické nápoje, uzeniny, upravené maso, nealkoholické nápoje a čerstvé maso.
Nákup zboží v akci podle odborníků nyní v Česku roste výrazným tempem. "Zvláště markantní je to v případě značkového rychloobrátkového zboží, jehož nákupy v akci se v roce 2009 oproti předchozímu roku zvýšily zhruba o polovinu a oproti situaci před dvěma roky se prakticky zdvojnásobily," uvedl Antonín Parma ze společnosti Blue Events.
Akční nabídky cenově zvýhodněného zboží byly důležitou zbraní například v loňském předvánočním konkurenčním boji obchodních řetězců. Obchodníci tehdy ve srovnání s rokem 2008 zvýšili počet slevových akcí, do kterých zároveň zařadili více druhů zboží, aby přiměli Čechy k útratám.
Tržby deseti největších tuzemských obchodních řetězců loni podle předběžných údajů Incoma GfK a časopisu Moderní obchod kvůli změně v jejich struktuře i hospodářské krizi klesly poprvé od roku 1993, kdy bylo jejich sledování zahájeno. Zatímco v roce 2008 jejich tržby činily 312 miliard korun, tak loni se snížily meziročně o tři miliardy korun na 309 miliard korun.

reklama
reklama
reklama