Společnosti H&M Hennes & Mauritz CZ, která v Česku provozuje stejnojmenné oděvní obchody, ve finančním roce 2008 klesl čistý zisk z 259,5 milionu korun v předchozím roce na 24 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti H&M Hennes & Mauritz CZ, jejíž finanční rok skončil loni v listopadu, kdy firma v ČR provozovala 16 obchodů. H&M Hennes & Mauritz CZ patří do švédské oděvní skupiny H&M.
Společnosti H&M Hennes & Mauritz CZ v účetním roce 2008 klesly také tržby za prodej zboží, a to z 1,635 miliardy korun v roce předchozím na 1,488 miliardy korun. Firma vykázala nižší tržby přesto, že v Praze otevřela dva nové obchody. V roce 2009 se bude společnost H&M Hennes & Mauritz CZ orientovat především na snížení nákladů a zvýšení objemu prodeje, stojí ve firemní výroční zprávě za rok 2008.
Švédský řetězec prodejen s oblečením Hennes & Mauritz má nyní ve třech desítkách zemí 1828 obchodů s oděvy a ve druhém fiskálním čtvrtletí zvýšil tržby i zisk.
Tržby 36 největších tuzemských textilních obchodů loni podle údajů časopisu TextilŽurnál stagnovaly na 24 miliardách korun, zatímco v roce 2007 meziročně vzrostly o miliardu korun. Obchodníci totiž již v závěru loňského roku pocítili na svých tržbách ekonomickou krizi, kvůli které Češi začali omezovat své útraty.
V posledním čtvrtletí loňského roku se proto tržby českých textilních obchodů meziročně snížily o osm procent. Pokles byl i na začátku letošního roku. Textilním obchodům v prvním čtvrtletí podle TextilŽurnálu klesly tržby meziročně o pět procent.
Obchodům s oděvy se přitom díky rostoucím útratám Čechů v posledních letech dařilo, přičemž na žebříčku největších tuzemských textilních obchodů obsadily přední místa specializované prodejny, a to na úkor hypermarketů.
Do Česka míří stále noví obchodníci, kteří své prodejny s oděvy umísťují hlavně do nákupních center. Například německý obchodní řetězec van Graaf první obchodní dům otevře letos na podzim v centru Prahy. Na český trh letos znovu vstoupí švédský obchodní řetězec s módou KappAhl, který první prodejnu otevře v říjnu v nákupním centru Olympia Brno.

reklama
reklama
reklama