Generálním ředitelem České televize byl na příštích šest let zvolen dosavadní ředitel Jiří Janeček. Rozhodla o tom dnes Rada České televize. Jejích 14 členů mu ve třetím kole volby dalo deset hlasů, což byla minimální hranice pro vítězství. Jeho soupeřce Janě Kasalové dali radní tři hlasy.
Rada vybírala celkem z pěti kandidátů. Těmi byli kromě Janečka a bývalé programové ředitelky televize Prima Kasalové bývalý šéf dabingu filmových studií na Barrandově Radomír Pekárek, bývalá europoslankyně Jana Bobošíková a zakladatel a výkonný ředitel hudební televize Óčko Hynek Chudárek. Do druhého kola se dostal Janeček s devíti hlasy a Kasalová se třemi hlasy. Bobošíková nezískala od radních jediný hlas.
Janeček před radou mimo jiné řekl, že za jeho éry ČT vyrovnaně hospodařila a podle průzkumů se dočkala spokojenosti diváků. Dále uvedl, že uplynulých šest let, kdy v televizi vládl, bylo ve znamení stabilizace rozšiřování a zkvalitňování programů. Podle něj by se měl díky digitalizaci vyprofilovat program všech čtyř stanic ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24. Televize by se měla více zaměřit na pořady pro mládež, publicistiku a podporu distribučních filmů, uvedl.
Kvůli způsobu volby generální ředitele se v minulém týdnu obrátilo na představitele nejvýznamnějších politických stran sto osobností domácího kulturního a veřejného života. Signatáři vyzvali politiky, aby přestali přehlížet podle nich skandální chování a jednání Rady České televize a přispěli svým veřejným odmítnutím ke zrušení nereprezentativního výběrového řízení, kterým Rada ČT údajně jen pokračuje v záměru obsadit tuto funkci předem dohodnutým člověkem. Janeček k tomu dnes řekl, že jeho osobně nikdo z autorů petice nekontaktoval.
Kandidáti se do finální volby dostali celkem z 19 zájemců. Radní rozhodovali na základě kandidátských projektů, které museli uchazeči o ředitelský post prezentovat na veřejném zasedání.

reklama
reklama
reklama