Ve Francii jsou symbolem politické satiry a svým způsobem institucí. Televizní gumáci, v originále Les Guignols de l'info, každý den odsuzují a zesměšňují francouzské i zahraniční veřejně známé osobnosti. V pondělí oslaví dvacáté narozeniny, píše agentura AFP.
Nicolas Sarkozy, Jacques Chirac, George Bush, dokonce i český prezident Václav Klaus. A k tomu mnozí sportovci a umělci. Více než 300 osobností se ve Francii dočkalo své gumové televizní podoby.
Pořad, který se inspiroval britským programem Spitting Image, každý večer rozesměje na 2,5 až tři miliony Francouzů. Gumáci, které vysílá soukromá stanice Canal+, si vydobyli politický vliv a každý se před nimi musí mít na pozoru.
Bývalý prezident Jacques Chirac zůstává i nadále neodmyslitelnou postavou francouzských gumáků. Agentuře AFP se kdysi svěřil, že je mu jeho gumová podoba sympatická. "Doufám ale, že jsem byl zvolen i z jiných důvodů," zdůraznil.
V roce 1995, když vyhrál poprvé prezidentské volby, mnoho komentátorů soudilo, že rozhodování voličů mohlo ovlivnit zobrazení Chiraka s několika dýkami v zádech. Šlo o znázornění toho, že jej tehdejší premiér Edouard Balladur svou nečekanou protikandidaturou "zradil" a "vpadl mu do zad".
"Posmívat se osobnostem, o nichž se informuje ve zprávách, to tu vždy bylo. Satira je známkou dobrého fungování moderní demokracie," míní Chirac. "Mít svou figurku představuje určitý statut. Pro politika je to forma uznání," tvrdí sociolog a mediální expert Jean-Louis Missika.
Tvůrci gumáků používají drsný humor a odmítají jakékoli sympatie k celebritám. Princip je už 20 let stejný: "pokusit se ukázat to, co ostatní chtějí skrývat, a pochopitelně to zveličovat," řekl AFP Yves Le Rolland, který je od roku 1995 uměleckým ředitelem tohoto zábavného pořadu.
"Nemám rád termín ´denuncovat´, prostě jen ukazujeme, že můžeme mít jiný názor," dodal. Gumáci jsou podle něj doplňkem zpráv, jakýmsi ventilem. "Je to princip, který je známý už po staletí: všem dělá dobře, když se mohou vysmívat mocným," dodal umělecký ředitel.
Les Guignols de l'info se každý večer vysílají ve 20:00, tedy v době hlavních večerních zpráv velkých celoplošných kanálů TF1 a France 2. Hlasy gumáků obstarává skupina imitátorů, každá osobnost má dva.
Státníci se prý karikují snadněji než ostatní osobnosti. "George Bush mladší byl skvělý host," lituje Yves Le Rolland výměny v Bílém domě. "S Obamou jde vše dobře, vše plyne, je to domeček Mickeyho. Tak nyní Bílý dům představujeme," dodal.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je prý "skvělý, protože je to velmi extrovertní osobnost. Je ale složité s ním nakládat, protože je vidět pořád všude, poznamenal Le Rolland.
Gumáci začínali s 20 figurami, ale už dávno se rozšířili i o zahraniční osobnosti - americké prezidenty, britského prince Charlese či teroristu Usámu bin Ládina. Jeho postava přibyla po 11. září 2001. "Byli jsme jediní na světě, kdo si z něj dělal legraci," podotkl Yves Le Rolland.
Své postavy v pořadu se nedávno, hlavně díky českému předsednictví EU, dočkal i český prezident Václav Klaus. Coby gumák už musel snést mnohá ponížení od gumového Sarkozyho, který ho na oficiální večeři polil vínem, zapálil svíčkou a svázal mu tkaničky, takže česká hlava státu spadla obličejem do dortu.
Les Guignols oslaví v pondělí dvacetiny speciálním vysíláním. Vše bude mít jako vždy po taktovkou figurka "PPD", tedy karikatura bývalé dlouholeté televizní moderátorské hvězdy Patricka Poivre d'Arvor, jemuž se přezdívá PPDA. Ačkoli moderátor ve zprávách TF1 loni v létě skončil, jeho gumová postava na obrazovce přežila.

reklama
reklama
reklama