Poněkud drsnější a méně starosvětský svět policistů než je u českých detektivek zvykem prý bude k vidění v novém původním seriálu televize Nova s názvem Kriminálka Anděl. Na obrazovce se bude patnáctidílný seriál, jehož jednotlivé díly jsou podle Novy inspirovány skutečnými kriminálními případy, objevovat každé pondělí večer od 1. září. Jeden z dílů dnes Nova představila novinářům.
"Kriminálka Anděl chce být sérií přímočarých kriminálních příběhů, které by nekopírovaly schéma vyprávění amerických krimiseriálů typu Kriminálka Las Vegas, jež jsou založené především na moderních technologiích a výrazné stylizaci," míní dramaturg seriálu Tomáš Feřtek. "Podobnost názvu je spíše lehkou ironií," podotkl.
Hlavní roli v seriálu vytvořil Martin Stropnický, jeho kolegy na kriminálním oddělení jsou David Švehlík, Marek Taclík, Helena Dvořáková, Michal Novotný a Miloslav Mejzlík. Nedílnou součástí pátrání jsou i informace od patologa v podání Ladislava Freje.
"Kriminálka Anděl není typem seriálu, kde by herci skákali z helikoptéry na jedoucí kabriolet. To ale neznamená, že se všechno řeší u stolu. Naopak," říká Stropnický, který společně se Švehlíkem a Taclíkem trénovali zacházení se zbraní a dostali řadu praktických rad od skutečných profesionálů.
Podle Stropnického je zajímavé, že v krimiseriálech se často objevují docela hrubé chyby. "Například policista, který se plíží podél zdi s pistolí nahoru u své vlastní hlavy. Tak tomu se profíci z přepadovky hodně smáli. A my to určitě dělat nebudeme," uvedl.
K divácky nejúspěšnějším původním kriminálním seriálům poslední doby patří Četnické humoresky vysílané v České televizi. Některé jeho díly k obrazovkám přilákaly 1,5 až dva miliony diváků. Veřejnoprávní stanice také nedávno vysílala šestidílnou sérii krimipříběhů s názvem Eden.
V 90. letech například vznikl seriál Detektiv Martin Tomsa, který nyní znovu vysílá ČT1, Hříchy pro pátera Knoxe a pokračování s názvem Hříchy pro diváky detektivek i čtyřdílný cyklus Hříšní lidé města brněnského.
Komerční televize Nova a Prima vysílaly či vysílají kriminální seriály zahraniční provenience. Nova ale také nyní reprízuje domácí seriál z 80. let Malý pitaval z velkého města, který před několika lety nabídla i Prima.

reklama
reklama
reklama