Britský soudce lord Brian Hutton skončil 25. září vyšetřování příčin smrti vládního zbrojního experta Davida Kellyho. Řekl, že závěrečný verdikt lze očekávat na konci listopadu či začátku prosince, ale nijak nenaznačil, jaké závěry bude jeho zpráva obsahovat.
Hutton vyšetřoval okolnosti, za kterých se Kelly letos v červenci rozhodl pro sebevraždu. Má se za to, že jeho smrt souvisela s těžkou bitvou mezi vládou a BBC o věrohodnost informací.
BBC obviňovala vládu, že přeháněla irácké nebezpečí, aby získala veřejnost pro válku proti Iráku. Vláda tvrdila, že BBC podává nesprávné informace a není schopna je opravit.
V Londýně se má za to, že v z Huttonova vyšetřování nevyšel nikdo beze šrámů. Zatímco však důvěra ve vládu v poslední době i kvůli Iráku klesá, důvěra v BBC přetrvává.
Už dnes se dá říci, že svědecké výpovědi a jiné důkazy prokázaly, že zpravodajství BBC o záležitosti, která možná stála Kellyho život, bylo v základních směrech pravdivé. Některé z bodů dnes shrnul hlavní advokát Huttonova tribunálu James Dingemans.
Nebyla pravda, že by Kelly byl vysokým představitelem špionážních služeb, jak BBC nejprve tvrdila, a nebyla ani pravda, že by premiérův poradce Alastair Campbell vnutil do loňské zprávy o iráckých zbraních informaci, o níž věděl, že nebyla pravdivá.
Naopak byla pravda, že někteří britští experti obeznámení se situací v Iráku vyjádřili při přípravě této zprávy pochybnosti, a to i písemně. Některé informace byly i podle přiznání špionážních expertů upraveny tak, že nakonec vedly k nedorozumění. Vysocí pracovníci Blairova aparátu se detailně podíleli na formulacích zprávy, která byla zprávou špionážních služeb. Kelly byl dostatečně důvěryhodným a autoritativním zdrojem na to, aby BBC jeho názory vysílala.
Právě to, řekl Dingemans, je nakonec největší ironií celé záležitosti - že Británie už nemá experta, kterého by právě nyní bylo zapotřebí v Iráku při analýze toho, jak to skutečně s iráckými zbraněmi hromadného ničení bylo.

reklama
reklama

-čtk-

reklama