Na obrazovky se tento týden s vlastním pořadem Vlasť, tedy "Moc" či" Vláda", vrací jeden z nejpopulárnějších a zároveň nejkritičtějších ruských televizních komentátorů a manažerů 90. let Jevgenij Kiseljov. Jeho nový program se bude vysílat každý pátek na satelitním kanále RTVi patřícím magnátovi Vladimiru Gusinskému. S ním Kiseljov před 13 lety zakládal ruskou soukromou televizní stanici NTV.
"Země vstupuje do nového volebního cyklu a otázka, kdo nahradí v prezidentském křesle Vladimira Putina, bude klíčová. Na tuto otázku také budeme hledat odpovědi," řekl o svém novém pořadu Kiseljov. Ze současné situace v ruských televizích jej prý "svrbí ruce". Program RTVi mohou sledovat rusky mluvící diváci v Evropě, USA a Izraeli, v Rusku samotném je dostupný na internetu.
Poté, co státní plynárenský monopol Gazprom převzal na jaře 2001 přes Gusinského odpor kontrolu nad NTV, odešel její tehdejší generální ředitel Kiseljov spolu s řadou spolupracovníků do menší televizní stanice TVS. Její vysílání bylo ukončeno v roce 2003 a Kiseljov stanul v čele listu Moskovskije Novosti.
NTV pod Kiseljovovým vedením byla na přelomu 20. a 21. století vnímána jako stanice, která se nebála ostře kritizovat nastupující režim Vladimira Putina. Převzetí NTV Gazpromem proto mnozí pozorovatelé vnímali jako odplatu Kremlu.

reklama
reklama
reklama