Premiér Jiří Paroubek se omluvil za svůj sobotní povolební výrok o trojici novinářů z Mladé fronty Dnes a televize Nova, pracujících podle něj "v žoldu Občanské demokratické strany". Výrok se stal terčem kritiky novinářských organizací a novináři Karel Steigerwald a Jan Tuna zvažovali žaloby na ochranu osobnosti. Oba ale řekli, že nepovažují omluvu za dostatečnou a stále o žalobách uvažují. Ocenili ji naopak sociální demokraté a šéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský, i když ten s výhradou.
Předseda ČSSD se zároveň omluvil veřejnosti na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Václavem Klausem i za výrazy, které ve svém emotivním projevu komentujícím výsledky voleb použil.
"Omlouvám se za výrok, že by byli pánové žoldáky ODS, ale trvám na tom, že vždy pracovali proti sociální demokracii," uvedl premiér v odpovědi. "A každý jejich další článek nebo vystoupení, které budou hrubým útokem na mou osobu, budu zvažovat podání trestního oznámení," dodal.
Paroubek v sobotním projevu uvedl, že boj ČSSD byl bojem proti všem, i proti řadě lidí v médiích, "novinářům, kteří pracovali v žoldu Občanské demokratické strany, typu pánů Steigerwalda, Tuny, Martina Komárka a některých dalších". Jako novináře, který pracoval ve prospěch ODS, uvedl také Jaroslava Kmentu z Mladé fronty Dnes (Mfd).
"Je to omluva dost podivná - spíš vypadá jako výhrůžka a navozuje dojem, jako by měl žalovat on nás a že nám teď jako odpouští, což příště neudělá," řekl Steigerwald. Formulaci premiérovy omluvy považuje za snahu do budoucna je zastrašit, což komentátor MfD považuje za nehorázné.
Steigerwald míní, že v jeho případě ještě schází omluva od premiéra za další výrazy z předchozí doby, kterými byl počastován, například, že je "psychotikem" a "bývalým bolševikem". "Psychotik je velmi vážná duševní nemoc a 'bývalý bolševik' poškozuje pověst novináře, který komunistou nikdy nebyl. Takže žaloba zatím trvá," dodal novinář.
K omluvě vyzval premiéra v pondělním komentáři i šéfredaktor MfD Robert Čásenský; nezpochybňuje právo Paroubka mít kritický názor na média, co je však podle něj nepřípustné, jsou lživá obvinění. "Bez jakéhokoli důkazu je nařkl, že jsou podplaceni politickou stranou. Pro nezávislý list, jakým je Mf Dnes, neexistuje horší urážka," uvedl v komentáři Čásenský.
"Je to rozhodně dobře, že to udělal, je to krok hodný ocenění," řekl ČTK Čásenský. Zároveň ale premiér spojil svou omluvu s tím, že každý článek proti své osobě bude adeptem na případné trestní oznámení. "Je to taková omluva s výhrůžkou," dodal.
Reportér Novy Jan Tuna má omluvu premiéra k dispozici pouze zprostředkovaně, osobně žádnou podle svých slov neobdržel. "Je to taková omluva-neomluva spojená se zastrašováním a vyhrožováním. To je pro mne nepřijatelné," řekl Tuna, podle něhož premiér svými slovy nyní prokázal, že nemá jak a čím své nepravdivé výroky dokázat.
Podle Tuny by se měl premiér za svůj výrok o "žoldu v ODS", který jej profesně i občansky hrubě poškodil, omluvit veřejně. Pro svůj útok na profesní čest novinářů si totiž Paroubek vybral tiskovou konferenci za účasti novinářů a štábů nejen z ČR, ale i ze světa; obdobnou příležitost by měl premiér využít i pro svou omluvu, míní reportér.
Za nepřijatelný označil sobotní útok Paroubka na sdělovací prostředky a jeho výpady proti jednotlivým novinářům i generální tajemník Mezinárodní federace novinářů (IFJ) Aidan White. Doporučil českým politikům a českým médiím, aby se dohodli na dobrovolném kodexu chování ve volebním období.
"Pokud jde o vyjádření pana Whitea, tak by se měl podívat na to, jakým 'nestranným' způsobem informovala Mladá fronta Dnes v posledním týdnu před volbami o sociální demokracii. I já mám právo na názor. Nemyslím si, že by pan White se vůbec obtěžoval seznámit s obsahem například Mladé fronty Dnes a Lidových novin," uvedl premiér.
Proti premiérovým výrokům se důrazně ohradil i Syndikát novinářů ČR. Profesní sdružení, jehož členy je zhruba 3500 novinářů, byť ne vždy z největších českých médií, je připraveno vypracovat a předložit k diskusi v novinářské obci pravidla chování médií ve volebním období - obdobná, o jakých hovořil i White.

reklama
reklama
reklama